DÜNYA

Yenin yükselişi Toyota’yı rahatsız etti

Toyota, Yen’in yükselişiyle birlikte kârlılığının azalacağına dair endişeler nedeniyle tasarruf tedbirleri uyguluyor. Bu amaçla Şirket genel merkezindeki 8 asansörden 2’si kullanıma kapatıldı.

Russia Today’in haberine göre, Yenin yükselişi ile birlikte kârlılığının azalacağı endişesiyle Toyota, genel merkezinde tasarruf tedbirleri uygulamaya başladı. Bunlardan birisi de 8 adet asansörden 2’sinin kullanıma kapatılması oldu.

Sadece tasarruf değil çevre bilincini yükseltmek

Asansörlerin dışında havalandırma ve klima sistemiyle ilgili olarak tasarrufa gideceğini söyleyen Toyota’nın bu kararından dolayı ne kadar Yen’lik  tasarruf sağlayacağı merak konusu…  Asansörlerle ilgili alınan kararın önceki haftalarda çalışan personele iletildiğini açıklayan şirket yetkililerinden birisi BBC’ye amaçlarının sadece tasarruf etmek değil aynı zamanda LED ışıklarının verdiği çevresel zararı da azaltmak, çalışanların çevre bilincini yukarı taşımak olduğunu söyledi.

Japon Başbakanı Shinzo Abe’nin Yen’i zayıflatmaya yönelik politikaları sayesinde; Toyota 3 yıldır rekor düzeyde kâr açıklıyor. Mart 2016 ile biten hesap dönemi sonunda dev araba üreticisi  23 milyar USD’lik rekor kâra imza atmıştı. Toyota bu yıl kârlılığın Yen’in değer kazanmasıyla birlikte ihracat anlamında sıkıntı yaşayacağı nedeniyle düşeceğini söylemişti.

Abenomics hakkındaki endişeler

Yen hem Brexit sonrası küresel ekonomi ile ilgili endişeler nedeniyle hem de Abe’nin uygulamış olduğu parasal esneklik amaçlı politikaların ( Abenomics ) etkisinin olmayacağına dair endişeler nedeniyle yükselişe geçti.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top