DÜNYA

Yellen’dan faiz artışı iması

FED Başkanı Janet Yellen, yapmış olduğu konuşmasında Aralık ayında faiz artırım sinyali verdi.

( BBC ) Amerikan Merkez Bankası FED’in Başkası Janet Yellen, FED’in faizleri oldukça yakın zamanda artırabileceğini belirtti. İş piyasasının yıl içinde gelişim gösterdiğini ve enflasyonun da  yükselse bile halen FED’in hedefi olan yüzde 2’nin altında olduğunu söyledi.

Finansal piyasalar FED’in Aralık ayındaki toplantısından faiz artış kararı çıkacağını bekliyor. Yellen, konuşmasında ayrıca yeni seçilen ABD Başkanı Donald Trump’ın FED ile ilgili eleştirileri karşısında kurumun bağımsızlığını savundu.

FED geçen sene Aralık ayında faiz artırım kararı alarak, rekor seviyede düşük olan faizleri yüzde 0,25-0,50 aralığına çekmişti. Eğer bu sene Aralık ayında da artırırsa, bu ikinci artırım olacak. Yellen, faizleri artırmayı engellemenin de kendine özgü riskleri olduğunu ifade etti. FED’in , Trump’ın Başkanlığı devralmasıyla birlikte yeni Kongre’nin de göreve geldiğinde FED’in ne gibi gelişmeler olacağına dair öngörüsü olmadığını da söyledi. Ama FED’in faiz politikası kararını alırken Beyaz Saray ile Kongre’nin  kararlarını da gözönüne alacaklarını sözlerine ilâve etti.

FED Başkanı Yellen, ABD ekonomisinin çok iyi bir gelişim gösterdiğini bunun da analistlerin 14 Aralık’taki FED toplantısında faiz artışı beklentilerini güçlendirdiğini belirtti.

Goldman Sachs,  Yellen’ın konuşmasından sonra Aralık ayındaki faiz artışı ihtimalini yüzde 85’ten 90’a çıkardıklarını açıkladı.

 

Merkez Bankaları bağımsız olmalı

Yellen, Merkez Bankalarının bağımsızlığı hususunda, uzun dönemli karar almaları ve bunun da her zaman piyasanın istediği şekilde olmayacağını söyleyerek; siyasi baskılara maruz kalan merkez bankalarının olduğu ülkelerde berbat sonuçların da çıkacağına dikkat çekti.

Yellen görevden ayrılacak mı

Konuşmasında Yellen, görev süresinin bitimi olan Ocak 2018’e kadar FED’in başında görevine devam edeceğini teyit etti. Trump’ın seçim konuşmalarında yüklendiği Yellen’ın Trump’ın Başkanlığı ile birlikte görevinden istifa edeceği yönünde beklentiler bulunuyordu.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top