Yellen, "Brexit'in belirgin ekonomik tepmeleri olacak "dedi

BBC'nin internet sitesinde yeralan habere göre; Amerikan Merkez Bankası FED 'in Başkanı Janet Yellen; İngiltere'nin AB'den ayrılması ( Brexit ) halinde bunun belirgin ekonomik tepmelerinin olacağını söyledi.

Yellen,
Yellen, admin

Janet Yellen, Pazartesi günü yaptığı konuşmada Brexit'in FED'in  faiz arttırıp arttırmaması kararını alırken bakacağı bir faktör olduğunu belirtti. FED'in Haziran ayı toplantısı 14-15 Haziran tarihlerinde yapılacak.

    Yellen, pozitif ekonomik güçlerin negatif olanları bastırdığını söyleyerek , yaz aylarında yapılacak bir faiz arttırımının sinyalini verdi.  Yellen, kendi beklentisi olan enflasyonun yüzde 2'ye doğru yaklaşması ve gelecek verilerin istihdam piyasasında güçlenmeye işaret etmesi durumunda faiz arttırımının uygun düşeceğini belirtti. FED, 9 yıldan bu yana ilk kez  Aralık ayında faizleri 25 baz puan artırmıştı. FED'in yaz aylarında faizleri arttıracağı beklentisini piyasaya hakimken; Mayıs ayı tarım dışı istihdam rakamının Eylül'den bu yana en düşük rakam olarak 38 bin gelmesi, beklentileri kırmıştı ancak Yellen, dünkü konuşmasında her ne kadar Mayıs ayına ait istihdam verileri hayal kırıklığı yaratsa da istihdam büyümesinde  ve enflasyon tarafındanpozitif trendin görülüyor olmasının baskın çıktığını belirtti. Bu ay olmazsa, faiz kararı Brexit referandumu sonrasına kalacak  

FED bu ayki toplantısında faizleri arttırmadığı takdirde, bir sonraki toplantısı Temmuz ayında olacak ve İngiltere'nin AB'den çıkıp çıkmayacağına dair referandum tarihi olan 23 Temmuz sonrasında yapılacak. Bu da, FED'e Brexit 'in sonucunu ve küresel piyasalara olan etkisini değerlendirme fırsatını verecek.

Bazı ekonomistler Brexit'in ABD ekonomisine olumsuz etkilerinin olacağı konusunda uyarıda bulundular. Yellen konuşmasında; Brexit'in belirgin ekonomik tepmelerinin olacağını söyleyerek; yatırımcıların risk alma iştahının hızlıca değişebileceğini ve Brexit'in piyasa duyarlılığını etkileyebileceğini vurguladı.          
Brexit nedir Brexit'in küresel piyasalara etkisi Fed başkanı FED Başkanı Yellen İngiltere AB referandumu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
A101 Aktüel 1 Haziran 2017 Kataloğu İndirimli Ürünleri Neler? 1 Haziran 2017 A 101 Aktüel!
A101 Aktüel 1 Haziran 2017 Kataloğu İndirimli Ürünleri Neler? 1 Haziran 2017 A 101 Aktüel!
Şok Aktüel 27 Mayıs 2017 Hafta Sonu Kataloğu! Hafta Sonu Şok Aktüel Hangi Ürünler İndirimde?
Şok Aktüel 27 Mayıs 2017 Hafta Sonu Kataloğu! Hafta Sonu Şok Aktüel Hangi Ürünler İndirimde?