BORSA

Yabancı 58 milyon dolarlık alım yaptı

ürkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın ( TCMB ) açıklamış olduğu Yabancı Menkul Kıymet Stoğu verilerine göre 3 – 10 Haziran arasında yabancı yatırımcıların fiyat ve kur etkisinden arındırılmış olarak hisse senedinde alışları 58 milyon dolar olurken; DİBS’te ( Tahvil ) ise satış yönünde yeralarak 61 milyon dolar net satış yaptılar.

TCMB verilerine göre,  yabancılar 03-10 Haziran arasında hisse senedinde 58 milyon dolarlık alış yapmalarıyla birlikte;  Mayıs ayı başından itibaren 5 haftadır devam eden satış yönündeki hareketleri durmuş oldu. Yabancı yatırımcıların 2016 yılı başından itibaren hisse senedinde  toplamda 931 milyon dolarlık  alım yaparlarken; DİBS tarafında bu kara 2,4 milyar dolar oldu. 2016 yı- lı Ocak ayından itibaren  10 Haziran tarihine kadar  hisse ve DIBS’e yatırdıkları toplam para girişi  3,4 milyar dolar oldu. 2015 yılında yabancıların hisse senedi ve DİBS’teki toplam para çıkışları 9,1 milyar dolar idi. .

Yabancı  payı yüzde 62,64

Şeker Yatırım’ın hazırladığı bültene göre; Borsa’da yabancı payı  %62,64  seviyesinde. Yabancı payı 2016 yılında en düşük olarak yüzde 61,46 seviyesine inerken en yüksek olarak da yüzde 64,62 seviyesini görmüştü.

Şeker Yatırım endeks öngörüsü

Şeker Yatırım; yabancı payının yüzde 63,20 seviyesinin üzerine çıkması durumunda  BIST’te tepki yükselişinin güç kazanacağını bekliyor. Ancak yabancı payı yüzde 62,50’nin altına gelirse de orta vadede yükseliş trendinin negatife döndüğünü ve endekste düşüşün devam edeceği anlamına geldiğini söylüyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top