BORSA

Tümosan’dan ALTAY tankı açıklaması

Otokar’ın prototipini yaparak seri üretim için beklediği Altay Tankı projesinde, motor tedariğini sağlayan Tümosan’dan tedarikçi AVL List firmasıyla sözleşmeyi iptal ettikleri açıklaması geldi.

Tümosan, Otokar’ın Savunma Sanayi Müsteşarlığı ( SSM ) ile birlikte yürüttüğü Altay Tankı projesi kapsamında Güç Grubu Geliştirme Projesi’nde SSM ile imzaladığı sözleşme gereğince tedarikçi olarak belirleyip sözleşme imzaladığı  AVL List GmbH ile sözleşmeyi iptal ettiklerini belirtti.

Altay tankı motor tedariği konusunda SSM izni dahilinde AVL firmasıyla sözleşme imzalayan Tümosan, sözleşme gereği sözkonusu firmanın Avusturya hükümetinin onayını 90 gün içinde alması gerektiğini ancak firmanın ek süre talep ettiğini, süre sonunda ise Avusturya Hükümeti’nin ülkemiz içişlerine müdahale edecek kadar ihraç lisansı için şartlar ileri sürdüğünü ifade ederek, SSM tarafından bu şartlar altında lisansın kabul edilmediğini ve sonuç olarak sözleşmenin iptal edildiğini bildirdi.

Ayrıca Şirket, özellik AB ülkelerinin son dönemde proje ve projenin alk komponentlerine ilişkin teknoloji transferinde yaptırımlar uyguladığını vurgulayarak, projeyle ilgili olarak mümkün olduğunca yerli kaynak kullanımına gitme çabalarının sürdüğünü ve SSM ile bu durumun paylaşıldığını açıkladı. SSM ise, 16 Ocak itibariyle Tümosan’ın yapılan teklifleri değerlendirmesi ve avans ödeme şartlarının ifası için 1 ay ilave süre vermiş.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top