BORSA

Tesco, Kipa’yı Migros’a sattı

Tesco Kipa’nın ana hissedarı İngiliz Tesco Overseas Investment Ltd. ‘nin Kipa’daki payını Migros’a sattığı yönündeki haberlere önceki gün Kipa’dan görüşmelerin devam ettiği ancak henüz nihai anlaşmaya varılamadığı açıklaması gelmişti. İşte Tesco Kipa bugün  Kamuyu Aydınlatma Platformu’na ( KAP ) Migros’a hisse satışıyla ilgili bildirimde bulundu.

Tesco Kipa’nın İngiliz ana hissedarı Tesco Overseas Investment Ltd., Kipa’daki paylarını Migros Ticaret’a sattığına dair Kipa’dan KAP açıklaması geldi. Tesco Overseas ile Migros arasında yapılan hisse alım satım sözleşmesine göre; Kipa’nın 1.332.682.000 TL sermayesinin yaklaşık olarak yüzde 95,5’ine tekabül eden Tesco’nun payları 1 TL nominal değerli hisse başına 0,2375 TL’den Migros Ticaret’e toplamda 302.286.947 TL tutar üzerinden satılmış.

Migros zorunlu pay alım teklifinden muafiyet istiyor

Kipa, hisse satış fiyatıyla ilgili olarak öncelikle işlemin Rekabet Kurulu izni ve diğer gerekli koşulları sağlandıktan sağlandıktan sonra hisse devrinin gerçekleşeceği tarihteki bilançoya göre fiyat uyarlaması yapılacağını belirtmiş. Hisse devri gerçekleştikten sonra azınlık hissedarların paylarını alım teklifi zorunluluğunun  Migros açısından ortaya çıkacağını  ancak Migros’un, bu zorunlu pay alım teklifinde bulunmaktan muafiyet için Sermaye Piyasası Kurulu’na ( SPK ) başvuracağını ifade etmiş.

Kipa, açıklamasının sonunda; yeni gelişme olduğu takdirde kamuoyuyla paylaşılacağını kaydetmiş.

Migros KAP açıklamasında, hisse devrin kredi ile finanse etmiş

Migros Ticaret A.Ş. tarafından KAP’a gönderilen ve Tesco’nun Kipa’daki payının satınalımıyla ilgili açıklamada; Tesco Kipa’nın söylemiş olduğu cümleler birebir tekrar edilmiş. Migros ilaveten sadece sözkonusu hisse devrinin mevcut kredi limitleri çerçevesinde finanse edildiğini bildirmiş.

Aşağıda Migros’un KAP açıklaması yeralıyor.

 

“Şirketimizin uzun vadeli büyüme stratejileri doğrultusunda, Şirketimiz ile Tesco Overseas Investments Limited (“Satıcı”) arasında, Tesco Kipa Kitle Pazarlama Ticaret Lojistik ve Gıda Sanayi A.Ş. (“Kipa”)’nin Satıcı’ya ait olan şirket toplam sermayesinin yaklaşık %95,50’sini temsil eden paylarının satın alınması amacıyla 10.06.2016 tarihinde pay alım satım sözleşmesi akdedilmiştir.

Pay alım satım sözleşmesine ve Kipa’nın en son yayınlanan yıllık finansal tablosuna göre söz konusu hisselerin satın alma bedeli 302.286.947 TL olarak hesaplanmaktadır. Hisse devir bedeli pazarlık usulüyle belirlenmiştir. Anılan hisselerin pay alım satım sözleşmesinde kararlaştırılan düzeltme işlemleri gerçekleştirildikten sonra tespit edilecek satın alma bedeli, hisse devrinin gerçekleşeceği tarihte nakden Satıcı’ya ödenecek olup; işbu tarihte ödenen satın alma bedeli tutarı da kapanış bilançosuna göre yapılacak nihai fiyat düzeltmelerine tabi olacaktır.

Bu kapsamda, gerekli yasal izinlerin alınması için, Rekabet Kurulu’na izin başvurusu yapılması dahil, resmi ve özel kurum ve kuruluşlar nezdinde iş ve işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir.

Devir işlemleri, gerekli onayların alınmasından sonra ve pay alım satım sözleşmesinde belirtilen önkoşulların yerine getirilmesini takiben gerçekleştirilecektir.

Hisse devrinin gerçekleşmesiyle birlikte Tesco Kipa Kitle Pazarlama Ticaret Lojistik ve Gıda Sanayi A.Ş.’nin yönetim kontrolü Şirketimize geçeceği için, hisse devir işlemlerinin tamamlanmasının ardından yasal süresi içerisinde II-26.1 sayılı Pay Alım Teklifi Tebliği’nin ilgili hükümleri kapsamında Sermaye Piyasası Kurulu’na muafiyet talebiyle başvuru yapılacaktır.

Şirketimiz Yönetim Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda, söz konusu hisse devri mevcut kredi sözleşmemizdeki mevcut kredi limitleri içerisinde finanse edilmiştir.”

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top