BANKALAR

TCMB faizleri değiştirmedi

Para Politikası Kurulu ( PPK ) , 20 Ekim 2016 tarihli toplantısında, piyasa beklentisinin tersine, faiz koridoru tavanı ve politika faizini değiştirmedi.

20 Ekim 2016 ( dün ) yapılan Para Politikası Kurulu ( PPK ) toplantısında; Merkez Bankası ( TCMB ) , piyasa beklentisinin tersine faizlerde değişikliğe gitmeyerek; faiz koridorunun tavanını ( marjinal fonlama oranı )  yüzde 8,25’te bıraktı. TCMB politika faizi ( 1 haftalık repo faizi ) ise yüzde 7,50’de sabit kaldı.

Piyasanın beklentisi ise; TCMB’nin bu toplantıda da geçen PPK’da olduğu gibi faiz koridorunun tavanında 25 baz puanlık indirime gitmesiydi.

Enflasyon takip edilecek

Merkez Bankası açıkladığı basın duyurusunda; 3.çeyrekte iktisadi faaliyetlerin ivme kaybettiğine ve parasal koşullarda sıkılığın azalması ile makro ihtiyati alandaki düzenlemelerin genel finansal koşulları desteklediğine dikkat çekti. Toplam talepteki yavaşlamanın enflasyonu aşağı çektiğini belirten TCMB, döviz kuru ve diğer maliyet unsurlarındaki gelişmelerin enflasyondaki iyileşmeyi sınırladığını bundan dolayı da para politikasındaki sıkı duruşun korunması gerektiğini ifade etti.

 Merkez Bankası, önümüzdeki dönemler için de para politikası kararlarının enflasyonun görünümüne bağlı olacağını yineledi. Enflasyonu etkileyen her türlü verinin ve haberin , PPK’nın geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olacağının da altını çizdi.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top