GÜNDEM

Taşköprü’de hasat başladı

Sarımsak deyince akla Kastamonu Taşköprü gelir. Şubat ayı sonunda ekilen sarımsağın hasadının başladığı bugünlerde, kuruyan sarımsak, pazarlarda da boy göstermeye başladı.

Lezzeti ve aromasıyla dünyaca ünlü Taşköprü sarımsağının hasadı başladı. Kastamonu Taşköprü ilçesinde Şubat ayı sonunda ekilen sarımsağın hasadına başlandı. Türkiye’nin sarımsak ihtiyacının yüzde 25’ini tek başına karşılayan ilçede üretimin bu sene 24 bin ton olması bekleniyor. Geçen yıl bu rakam 18 bin ton civarında idi. Sarımsağın fiyatı ise, borsası olmaması nedeniyle, ürün arzına göre farklılık gösteriyor. Geçen yıl sarımsağın kilosu 12 TL idi. Taşköprü’de bulunan 4 bin ailenin geçim kaynağı olan sarımsağın hasadı 4 hafta sürüyor ve tarlada da 10 gün kadar kuruması için bekletiliyor.  Kuruyan sarımsağın Taşköprü ve Kastamonu pazarlarında satışa çıktığı gözlemlendi.

 

(İHA)

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top