GÜNDEM

Taşımacılık Sektörünün Dünü Bugünü

Taşımacılık sektörünün dünü ve bugününü değerlendirdiğimiz yazımızda kara, deniz ve hava yolu taşımacılığıyla ilgili gelişmelere de göz attık.

Dünya genelinde özellikle son yıllarda çok büyük gelişmeler gözlemlenen taşımacılık ve lojistik sektörlerinde ülkemizdeki en önemli adımlar 1980’li ve 90’lı yıllarda atılmıştır. Bu yıllarda kara, hava, deniz ve demir yolu taşımacılık sektöründe diğer ülkeler gibi Türkiye’de de ciddi gelişimler görülmüştür. Hem dünyada hem de Türkiye’de birçok farklı hizmet çeşitlenmiş ve bu hizmetlerde uzmanlaşmalar başlamıştır. 2000’li yılların başından itibaren ise lojistik alanında ciddi bir ilerleme kaydedilmiştir. Türkiye’de de pek çok girişimci bu alanda çalışmalarını artırmış ve ileri aşamalara taşımıştır.

Ülkemizde lojistik çalışmaları öncelikle ithalat ve ihracatla ön plana çıkmıştır. Daha sonra da büyük ölçekli perakendecilik ve elektronik ticaretle çok daha ileri seviyelere ulaşmıştır.

Taşımacılık alanındaki bazı veriler, sektörden sektöre göre değişiklik gösterse de bir ürünün satış fiyatının %4-%20’si arasını lojistik giderlerinin oluşturduğu görülmektedir. Türkiye’deki toplam lojistik giderleri ise %13 civarındadır. Bu veriler doğrultusunda Türkiye’deki lojistik pazarın 90-100 milyar dolar civarında olduğu düşünülmektedir. Lokasyon olarak çok ciddi bir aktarım gücüne sahip olan ülkemiz, avantajlı konumunu lojistik alanında başarılı bir şekilde değerlendiren şirketler aracılığıyla gerçekleştirmektedir.

Sektörün tamamını kapsayan bazı araştırmaların yapılması için Dünya Bankası 155 ülkenin lojistik performanslarını inceledikten sonra bir rapor oluştururlar. Bu raporda farklı ölçütlere göre değerlendirmeler yapılmaktadır. Bu ölçütler arasında öncelikle gümrüklerin ve diğer sınır işlemlerinin etkinlikleri yer almaktadır. Ayrıca ticaret taşımacılık altyapısının lojistik açısından kalitesi, uluslar arası sevkıyatların düzenlemesinin kolaylığı ve maliyeti, lojistik hizmetlerin kalitesi ve yetkinliği, sevkıyatların takibi ve kontrolü, sevkıyatların alıcıya hızlı ulaşması da değerlendirme kriterleri arasında yer almaktadır. Türkiye’de uluslararası lojistik alanında tüm kriterleri dikkate alan ve kaliteli taşımacılık işlemleri gerçekleştiren ve bu sayede uzun zamandır bir marka olarak görev yapan güçlü lojistik firması Ekol, hem Avrupa’nın hem de Türkiye’nin en büyük lojistik şirketleri arasında yer almaktadır.

Ekol Lojistik – Taşımacılık
E-Posta
info.turkey@ekol.com
Telefon
(0216) 564-3333
Web Sitesi
http://www.ekol.com/tr/tasimacilik
Adres
Ekol Caddesi No:2 Sultanbeyli / İstanbul

 

1990 senesinde faaliyete başlayan Ekol Lojistik, 25 yıldan fazladır profesyonel anlamda çalışmalarını gerçekleştirmektedir. İlk zamandan itibaren Avrupa’nın en büyük lojistik şirketi olarak görev yapmaktadır. 5000’den fazla araç filosuna, 6.500 çok uluslu çalışana sahiptir ve birçok ülkede de geniş depolama alanları vardır. Ekol Lojistik, Türkiye’de de dünyada olduğu gibi bu sektörde insanlar tarafından bilinmekte ve terci sebebi olmaktadır. Firma ile iletişime geçmek için aşağıdaki bilgileri kullanabilir. Daha detaylı bilgiyi, internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top