SPK'dan yatırımcılara sosyal medya uyarısı!

Sermaye Piyasası Kurulu haftalık bülteninde, sosyal medya hesapları üzerinden yatırımcıların mağdur edildiğine dikkat çekerek; yatırımcıları yeni mağduriyetlerin yaşanmaması adına uyardı.

SPK'dan yatırımcılara sosyal medya uyarısı!
SPK'dan yatırımcılara sosyal medya uyarısı! admin
Sermaye Piyasası Kurulu'nun Cuma akşamı yayınladığı haftalık bülteninde, son dönemde sosyal medya hesapları üzerinden piyasa konusunda tavsiye ve yorumların paylaşılarak yeni mağduriyetlerin yaşandığında dikkat çekildi ve konuyla ilgili yatırımcılara uyarıda bulunuldu.   Sosyal medya hesaplarının tavsiyelerine itibar etmeyin SPK'nın 3. önemli kararı ise; tüm yatırımcıları ilgilendiren ve pek çok kez yaşanan mağduriyetlerin tekrar yaşanmaması adına yapılmış bir uyarıdan oluşuyor. SPK; son dönemde artan bir ivmeyle, sosyal medya hesapları üzerinden " Yatırım Danışmanı" , " Piyasa Uzmanı" gibi etiketlerle yatırımcılara para kazandıracağını söyleyerek hisse senedi ya da diğer sermaye piyasası araçlarına yönelik olarak öngörülerin paylaşıldığı, yatırım kararları hakkında telkin ve tavsiyede bulunulduğu ve yatırımcıların yüksek getiri vaadiyle kandırıldığı , mağdur edildiğini belirterek; sözkonusu şahıs ya da hesapların söylediklerine itibar edilmemesi gerektiği hakkında yatırımcıları uyardı. Yatırım danışmanlığı ve/ veya portföy yöneticiliğinin , ancak SPK'dan alınan yetki ile yapılabileceğini belirten SPK; Kuruldan izin almadan yapılan sermaye piyasası faaliyetinin  SPKnu 109/2 fıkrasında belirtildiği gibi  2-5 yıl hapis ve 5 bin-10 bin gün adli para cezası ile cezalandırılacağını beyan etti. Ayrıca; sosyal medya hesapları aracılığıyla birlikte hareket ederek; SPKnun "Piyasa Dolandırıcılığı" başlığını taşıyan 107. maddesine aykırılık teşkil eden eylemlerin Kurulca tespiti halinde; sorumlular hakkında SPKnu 115. maddesi ( yazılı başvuru ve soruşturma usulleri başlıklı ) kapsamında suç duyurusunda bulunulacağı, 101. maddesi ( Bilgi suistimali ve piyasa dolandırıcılığı incelemelerinde uygulanacak tedbirler ) kapsamında tedbir getirilebileceği ve 104. maddesi ( Piyasa bozucu eylemler ) kapsamında ilgililer hakkında da idari para cezasının verilebileceğini hatırlatarak; yatırımcıları, bu gibi sosyal medya hesaplarında yeralan tavsiye, yorum ve telkinlere inanmamaları yönünde bir kez daha uyarıda bulundu.  
Gündem Sermaye Piyasası Kanunu Sermaye Piyasası Kurulu SPK SPK Bülteni SPK Haftalık Bülten SPK İlke kararları SPK Piyasa Bozucu Eylemler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
A101 Aktüel 1 Haziran 2017 Kataloğu İndirimli Ürünleri Neler? 1 Haziran 2017 A 101 Aktüel!
A101 Aktüel 1 Haziran 2017 Kataloğu İndirimli Ürünleri Neler? 1 Haziran 2017 A 101 Aktüel!
Şok Aktüel 27 Mayıs 2017 Hafta Sonu Kataloğu! Hafta Sonu Şok Aktüel Hangi Ürünler İndirimde?
Şok Aktüel 27 Mayıs 2017 Hafta Sonu Kataloğu! Hafta Sonu Şok Aktüel Hangi Ürünler İndirimde?