BORSA

SPK’dan yatırımcılara sosyal medya uyarısı!

Sermaye Piyasası Kurulu haftalık bülteninde, sosyal medya hesapları üzerinden yatırımcıların mağdur edildiğine dikkat çekerek; yatırımcıları yeni mağduriyetlerin yaşanmaması adına uyardı.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun Cuma akşamı yayınladığı haftalık bülteninde, son dönemde sosyal medya hesapları üzerinden piyasa konusunda tavsiye ve yorumların paylaşılarak yeni mağduriyetlerin yaşandığında dikkat çekildi ve konuyla ilgili yatırımcılara uyarıda bulunuldu.

 

Sosyal medya hesaplarının tavsiyelerine itibar etmeyin

SPK’nın 3. önemli kararı ise; tüm yatırımcıları ilgilendiren ve pek çok kez yaşanan mağduriyetlerin tekrar yaşanmaması adına yapılmış bir uyarıdan oluşuyor. SPK; son dönemde artan bir ivmeyle, sosyal medya hesapları üzerinden ” Yatırım Danışmanı” , ” Piyasa Uzmanı” gibi etiketlerle yatırımcılara para kazandıracağını söyleyerek hisse senedi ya da diğer sermaye piyasası araçlarına yönelik olarak öngörülerin paylaşıldığı, yatırım kararları hakkında telkin ve tavsiyede bulunulduğu ve yatırımcıların yüksek getiri vaadiyle kandırıldığı , mağdur edildiğini belirterek; sözkonusu şahıs ya da hesapların söylediklerine itibar edilmemesi gerektiği hakkında yatırımcıları uyardı. Yatırım danışmanlığı ve/ veya portföy yöneticiliğinin , ancak SPK’dan alınan yetki ile yapılabileceğini belirten SPK; Kuruldan izin almadan yapılan sermaye piyasası faaliyetinin  SPKnu 109/2 fıkrasında belirtildiği gibi  2-5 yıl hapis ve 5 bin-10 bin gün adli para cezası ile cezalandırılacağını beyan etti.

Ayrıca; sosyal medya hesapları aracılığıyla birlikte hareket ederek; SPKnun “Piyasa Dolandırıcılığı” başlığını taşıyan 107. maddesine aykırılık teşkil eden eylemlerin Kurulca tespiti halinde; sorumlular hakkında SPKnu 115. maddesi ( yazılı başvuru ve soruşturma usulleri başlıklı ) kapsamında suç duyurusunda bulunulacağı, 101. maddesi ( Bilgi suistimali ve piyasa dolandırıcılığı incelemelerinde uygulanacak tedbirler ) kapsamında tedbir getirilebileceği ve 104. maddesi ( Piyasa bozucu eylemler ) kapsamında ilgililer hakkında da idari para cezasının verilebileceğini hatırlatarak; yatırımcıları, bu gibi sosyal medya hesaplarında yeralan tavsiye, yorum ve telkinlere inanmamaları yönünde bir kez daha uyarıda bulundu.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top