BORSA

SPK’dan 4 aracı kuruma ceza!

SPK, haftalık bülteninde yeralan bilgilere göre, ATIG Yatırım, Deniz Yatırım, GCM Menkul ve Invest-AZ Yatırım’a idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Sermaye Piyasası Kurulu ( SPK ) dün akşam ( 30 Kasım 2016 ) tarihi itibariyle yayınlamış olduğu haftalık bülteninde aralarında Invest-AZ Yatırım, ATIG Yatırım , GCM Menkul ve Deniz Yatırım‘ın olduğu 4 aracı kuruma idari para cezası verilmesini uygun gördü.

SPK; ATIG Yatırım’da yapmış olduğu incelemeler sonucunda; aracı kurumun müşteri ile imzalanmış bir yatırım danışmanlığı çerçeve sözleşmesi bulunmadan yatırım danışmanlığı faaliyetinde bulunması nedeniyle eski SPKnu Seri:V, No:46 sayılı Aracılık Faaliyetleri ve Aracı Kuruluşlara İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ’in 13. maddesi uyarınca ATIG Yatırım’a  24.672 TL idari para cezası verdi.

Deniz Yatırım’a Karsu Tekstil hisselerinde 02 Ekim – 20 Kasım 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilen işlemlerde yapılan incelemeler sonucunda müşteri IP bilgilerinin mevzuata uygun olarak tutulması nedeniyle Seri: V, No: 6 Aracılık Faaliyetinde Belge ve Kayıt Düzeni Tebliği’nin 9. maddesi gereğince Deniz Yatırım’a 22.407 TL idari para cezası verilmesini uygun gördü.

SPK GCM Menkul ve Invest-AZ’ye kaldıraçlı alım satım işlemleri ( foreks işlemleri ) konusunda yapmış olduğu incelemeler sonucunda idari para cezası verdi.

Buna göre SPK,  kaldıraçlı alım satım işlemlerine ilişkin reklamda karda ve zararda olan müşteri hesaplarının oransal dağılımına yer vermemesi nedeniyle III-39.1 sayılı Yatırım Kuruluşlarının Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Tebliğ’in 41/4. fıkrası gereğince GCM Menkul’e 26.049 TL idari para cezası verdi.

Invest-AZ Yatırım da GCM Menkul’le aynı işlemlerden dolayı 52.098 TL idari para cezası aldı.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top