BORSA

SPK’dan 2 kurum ve 1 şirkete ceza!

SPK; 09 Aralık tarihli haftalık bülteninde; Anadolu Yatırım, Rhea Portföy ve Saray Matbaacılık’a idari para cezası verdi.

Sermaye Piyasası Kurulu, Cuma akşamı ( 09 Aralık ) yayınladığı bülteninde 2 kurum ve 1 şirkete para cezası verdi. SPK’dan ceza alan kurumlar Anadolu Yatırım ve Rhea Portföy Yönetimi olurken, Saray Matbaacılık da para cezası aldı.

Saray Matbaacılık’ta yapılan incelemeler sonucunda SPK;  Şirket’in Praetorian Capital ApS ile imzaladığı plasman aracılığı sözleşmesinin sona erdiğini kamuya açıklamaması nedeni ve II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği 5. ve 23.maddelerine aykırılık nedeniyle 24.672 TL para cezası verdi.

Anadolu Yatırım ise SPK’nın yapmış olduğu incelemelerde kaldıraçlı alım satım işlemleriyle ilgili olarak 2 ayrı eyleminden dolayı para cezası aldı. Bunlardan ilkinde  Kurum’un kaldıraçlı alım satım işlemleri ( foreks işlemleri ) risk bildirim formlarının müşterilere usulüne uygun şekilde imzalatılmaması nedeniyle ve SPKnu Seri:V, No:125 sayılı Kaldıraçlı Alım Satım İşlemleri ve Bu İşlemleri Gerçekleştirebilecek Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ’in 18. maddesi gereğince 66.921 TL para cezası aldı. İkinci para cezasının konusu ise; Anadolu Yatırım’ın kaldıraçlı alım satım işlemlerine yönelik çerçeve sözleşmede alınacak ücret, komisyon vb masraflar hakkında bilgi vermemesi ve bu durumun  23.09.2011 tarih ve 31/890 sayılı Kurul İlke Kararı’na aykırılık teşkil etmesi olarak açıklanmış. Bu eylemden dolayı SPK Anadolu Yatırım’a 78.147 TL  yani toplamda 145.068 TL idari para cezası vermiş.

SPK; portföy yönetim şirketlerin Rhea Portföy Yönetimi’nde yapmış olduğu incelemelerde Şirket’in iç kontrol mekanizmasının yetersizliğinden dolayı  Rhea Portföy’e ; SPKnu Seri: V, No: 68 Tebliği’nin 21/2. fıkrası ile III-55.1 sayılı Tebliğ’in 10.maddesi  ve 11/3 . fıkrası gereğince; 21.560 TL;  sözleşme olmaksızın müşteri adına kaldıraçlı alım satım işlemi yapıldığı gerekçesi ve bu durumun SPKnu Seri: V No:59 Tebliği 16/1. fıkrasına aykırılığı nedeniyle 21.560 TL olmak üzere toplamda 43.120 TL idari para cezası vermiş.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top