BORSA

SPK’dan 2 aracı kuruma para cezası!

SPK’nın dün akşam yayınladığı haftalık bülteninde yeralan bilgilere göre; SPK Invest AZ ve Işık Menkul Değerler’de yaptığı incelemeler sonucunda sırasıyla 22.407 TL ve 44.814 TL İdari Para Cezası uygulanması kararı aldı.

Sermaye Piyasası Kurulu Haftalık Bülteni’nde ; 2 aracı kuruma idari para cezası verildi. Bu kurumlardan birisi Invest AZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. , diğeri ise Işık Menkul Değerler A.Ş.

SPK, Invest AZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’de yapmış olduğu incelemeler sonucunda; Kurum’un Çerçeve Sözleşmede belirlenmesi gereken unsurlara yer vermediği gerekçesiyle ve SPKnu Seri V No 125 sayılı Kaldıraçlı Alım Satım İşlemleri ve Bu İşlemleri Gerçekleştirebilecek Kurumlara İlişkim Esaslar Hakkında Tebliğ’in 6. maddesine aykırılık teşkil etmesinden dolayı Invest AZ’ye  22.407 TL İdari Para Cezası verdi.

SPK’nın İdari Para Cezası verdiği diğer kurum ise Işık Menkul Değerler A.Ş. oldu. SPK’nın Kurum’da yapmış olduğu incelemeler sonucunda; Kurum personelinin izinsiz yatırım danışmanlığı faaliyetinde bulunması nedeniyle ve SPKnu Seri:V, No:55 sayılı Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ’in 5. maddesine aykırılık teşkil ettiği gerekçesiyle 22.407 TL;

Yine Işık Menkul Değerler personelinin yatırımcının hak ve menfaatine aykırı olacak şekilde işlem yapması nedeniyle de  SPKnu Seri:V, No:46 sayılı Aracılık Faaliyetleri ve Aracı Kuruluşlara İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ’in 58 /1 fıkrası 1. bendine aykırı olması durumundan dolayı da  22.407 TL olmak üzere toplamda 44.814 TL İdari Para Cezası verdi.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top