BORSA

SPK Venbey Yatırım’a ceza kesti

SPK, Venbey Yatırım Menkul Değerler’de yapmış olduğu incelemeler sonucunda aracı kuruma yaklaşık olarak 352 bin TL’lik idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Sermaye Piyasası Kurulu ( SPK ), dün yayınlamış olduğu haftalık bülteninde Venbey Yatırım’a  SPK mevzuatına aykırı işlemlerinden dolayı toplamda 351.666 TL ‘lik idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

 

Sözkonusu idari para cezasının 325.617 TL’lik kısmı Venbey Yatırım’ın  ilişkili kişilerden olan teminatsız alacaklarının sermaye yeterliliği tabanı hesaplamasında indirim kalemi olarak gösterilmemesi nedeniyle ; SPKnu Seri:V, No:34 sayılı “Aracı Kurumların Sermayelerine ve Sermaye Yeterliliğine İlişkin Esaslar Tebliği”nin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine aykırılık teşkil etmesi nedeniyle verilmiş.

Kalan 26.049 TL’lik kısmı ise; Venbey Yatırım’ın Takasbank nezdindeki kaldıraçlı alım satım işlemleri teminatlarının güncellenmesinde mevzuata aykırı işlemleri nedeniyle SPKnu III-37.1 sayılı “Yatırım Hizmetleri ve Faaliyetleri ile Yan Hizmetlere İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ”in 27/A maddesinin altıncı fıkrasına aykırılık teşkil etmesi nedeniyle verildiği belirtildi.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top