ALTIN

Soros altına yatırım yaptı, altın en çok kazandıran oldu.

Ünlü yatırımcı George Soros’un tüm hisselerini satarak altın aldığına ilişkin haberlerden sonra; TÜİK’in açıklamış olduğu Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları’na ilişkin verilere göre altın Mayıs ayının en çok kazandıran yatırım aracı oldu.

Tüm hisselerini sattı, altına yatırdı

Marketwatch internet sitesinin haberine göre; ünlü efsane yatırımcı George Soros, uzun bir ara verdiği al-sat işlemlerine, ekonomik sıkıntıların dolaştığı ortamdan kâr etme konusunda cazip fırsatlar görünce, tekrar geri döndü. Küresel ekonomik görüntü ve piyasalardaki geniş dalgalanmalar konusundaki kaygıları gözönüne alarak milyarder hedge fon kurucusu , konuya yakın kaynakların söylediğine göre piyasa konusunda büyük ve satış yönünde işlem yapma kararı aldı.

 

 

Soros Fund Management LLC,  olarak 30 milyar dolarlık bir portföyü Soros ve ailesi adına yöneten Soros, piyasalarda zayıflama beklentisiyle  tüm hisselerini sattı ve altın ile altınla bağlantılı hisse almaya başladı. Altın yatırımcılar tarafından piyasanın çalkantılı dönemlerinde güvenli liman olarak addediliyor.

 

Altın konusunda bir başka haber ise Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK )’in açıkladığı 2016 yılı Mayıs ayı  ’Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları’ verilerine göre; Mayıs ayında en yüksek reel getiriyi külçe altın sağladı. Külçe altın Mayıs ayında yatırımcısına  yurt içi üretici fiyat endeksi ( Yİ-ÜFE ) ile indirgendiğinde yüzde 3,48, tüketici fiyat endeksi ( TÜFE ) ile indirgendiğinde ise yüzde 4,40 kazandırdı. Altını yüzde 2,02 getiri ile Dolar ve yüzde 1,82 getiri ile Euro izledi.

Borsa Mayıs’ta yüzde 8,47 kaybettirdi

Genelde hisse piyasalarında düşüşlerin olduğu Mayıs ayında, bu yıl da bu trend bozulmadı ve BIST 100 Endeksi  yatırımcısına yüzde 8,47  kaybettirirken, Devlet İç Borçlanma Senetleri ( DİBS ) yüzde 1,80 ve mevduat faizi yüzde 1,08 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

 

 

( İHA )

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top