Sebze ve meyvede Rusya zammına dikkat!

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Rusya ile yaşanan gerginliğin son dönemde CB Erdoğan'ın atmış olduğu adımlar nedeniyle normalleşme sürecine girmesini fırsat bilen spekülatörlerin fiyat zammına karşı uyarıda bulundu.

Sebze ve meyvede Rusya zammına dikkat!
Sebze ve meyvede Rusya zammına dikkat! admin
TESK Genel Başkanı Palandöken; Rusya ile geçen yıl Kasım sonundan itibaren yaşanan gerginliğin yavaş yavaş çözülme aşamasına girmesiyle birlikte sebze meyve ihracatı konusunda canlılık yaşanacağı beklentisinde olan spekülatörlerin bunu fırsat bilerek iç piyasaya yönelik olarak sebze ve meyve fiyatlarına zam yapmaya başladıklarını belirterek, yetkililerden denetimleri sıklaştırmasını istedi. Palandöken "En fazla meyve ve sebze ihracatı yaptığımız Rusya 1 Ocak 2016 itibari ile Türkiye’den bazı meyve ve sebzelerin ithalatına bir dizi yasak getirmişti. Şimdi Rusya ile buzların çözülüyor olmasını fırsat bilen spekülatörler, iç piyasada sebze ve meyve fiyatlarına zam yapmaya başladılar. Yetkililer denetimleri artırsınlar. Bayram üzeri kimsenin vatandaşa yüksek fiyattan sebze-meyve yedirmeye hakkı yok” dedi. Yaş meyve-sebze ihracatının yüzde 42'si Rusya'ya Rusya'nın  yılbaşından itibaren Türkiye'den portakal, mandalina, üzüm, elma, armut, kayısı, şeftali, nektarin, erik, çilek, domates, soğan, karnabahar, brokoli ve salatalık ithalatını yasakladığını hatırlatan Bendevi Palandöken, “Türkiye 2015 yılında 2,5 milyar dolarlık yaş sebze ve meyve ihracatı yapmıştır. En çok yaş meyve-sebze ürünü ihraç ettiğimiz ülke ise Rusya Federasyonu’dur. Bu pazar 877 milyon dolar ile Türkiye yaş-meyve sebze ihracatının yüzde 42’sini oluşturmaktadır. Tekrar Rusya pazarının açılmasını da ekonomimiz açısından çok yararlı buluyoruz. Seneye planlama yapılarak sebze meyve üretimi ayarlanmalı ki vatandaşımız yüksek fiyattan tüketmesin. Aksi halde sebze ve meyveler vitrinlerde seyirlik hale gelir” diye konuştu.   (İHA)
Rusya-Türkiye gerginliği Rusya'nın Türkiye'ye olan ekonomik yaptırımları Rusya'nın Türkiye'ye yaptırımları Rusya'nın yaptırımları Rusya'ya yapılan tarım ürünleri ihracatı TESK Başkanı Türkiye Rusya İhracat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
A101 Aktüel 1 Haziran 2017 Kataloğu İndirimli Ürünleri Neler? 1 Haziran 2017 A 101 Aktüel!
A101 Aktüel 1 Haziran 2017 Kataloğu İndirimli Ürünleri Neler? 1 Haziran 2017 A 101 Aktüel!
Şok Aktüel 27 Mayıs 2017 Hafta Sonu Kataloğu! Hafta Sonu Şok Aktüel Hangi Ürünler İndirimde?
Şok Aktüel 27 Mayıs 2017 Hafta Sonu Kataloğu! Hafta Sonu Şok Aktüel Hangi Ürünler İndirimde?