BANKALAR

PPK bugün toplanıyor!

Yurtiçi piyasaların bir haftadır beklediği Para Politikası Kurulu ( PPK ) bugün toplanıyor. Kurul faiz kararını öğleden sonra saat 14:00’de açıklayacak.

TCMB’nin döviz kurunun yükselmesini sınırlamak adına geçen haftalarda almış olduğu birtakım tedbirler ışığında bugün yapacağı Para Politikası Kurulu’ndan piyasa, faiz artırımı bekliyor. Foreks’in yapmış olduğu anket sonucuna göre, katılımcılar çoğunlukla politika faizi olan 1 hafta vadeli repo faizinin 8,00’dan 50 baz puan arttırılarak 8,50’ye; marjinal fonlama oranının 8,50’den 75 baz puan arttırılarak 9,25’e ve Geç Likidite Penceresi’nde oranın 10,0’dan 100 baz puan arttırılarak 11,0’e çıkarılmasını bekliyorlar.

Yabancı aracı kurumlardan JP Morgan ise Merkez Bankası’nın TL likiditesini kısıtlayıcı tedbirlerinin bugün yapılacak olan PPK’dan faiz arttırım kararı çıkmasının ön belirtileri olduğunu düşünüyor. Kurum, TCMB’nin almış olduğu likidite kısıtlayıcı tedbirlerle, faiz konusunda sadeleşmeyi faiz koridorunun sağlamış olduğu esnekliği kullanmaya başlayarak tersine döndürdüğünü ifade ediyor. JP Morgan,  TCMB’nin faiz koridoruyla ilgili tüm faizlerde artırım yaparak faiz koridorunu genişleteceğini bekliyor.

Özetle Kurum; gecelik repo faizinde ( koridorun alt bandında )75 baz puan ( 7,25’ten 8,0’e ), 1 hafta vadeli repo faizinde ( politika faizi ) 100 baz puan ( 8,00’den 9,00’a ) , gecelik borç verme faizinde ( koridorun üst bandında ) 150 baz puan ( 8,50’den 10,0’a ) ve  Geç Likidite Penceresi’nde  200 baz puan ( 10,0’dan 12,0’ye ) faiz arttırımı bekliyor.

Kurum önceden  politika faizinde 200 baz puanlık artışın gerek olduğu kanısındaysa da, TCMB’nin  politika faizinin 200 baz puan yukarısında olan geç likidite penceresi oranından ( halihazırda 10,0 ) fonlamaya yöneltmeyi daha etkili kullanmasıyla  politika faizinde 100 baz puanlık ve gecelik borç verme faizinde de 150 baz puanlık arttırımın yukarıda sözü geçen faiz oranlarının kullanımıyla birlikte yeterli olacağını ifade ediyor.

JP Morgan ayrıca, eğer Merkez Bankası’nın 100 baz puanın altında bir faiz arttırımına gitmesi durumunda aynı etkiyi sağlamak için, faiz koridorunun üst tavanı ve Geç Likidite Penceresi oranlarında daha yüksek bir faiz arttırımı yapmak zorunda kalacağını belirtiyor.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top