BORSA

Polisan Boya’ya Japon ortak

Polisan Holding iştiraki Polisan Boya’nın yüzde 50’sini toplamda 113,5 milyon dolara Japon Kansai Paint alarak, şirkete ortak oldu.

Mayıs ayında ortaklık görüşmeleri konusunda açıklama yapan Borsa şirketi Polisan Holding’in ( POLHO )  yüzde 100 oranında bağlı ortaklığı olan Polisan Boya’nın yüzde 50 oranındaki hissesi, Japonya’nın lider boya üreticilerinden birisi olan Kansai Paint Co. Ltd. isimli şirkete 68,5 milyon dolar bedelle satıldı. Hisse devir işlemleri Rekabet Kurulu’nun onayına tabi ve sözkonusu onay alındıktan sonra Aralık 2016’da tamamlanacak.

Polisan Boya’nın yüzde 50’sini alan Kansai Paint, 1918 yılında kurulmuş ve otomotic, endüstriyel, dekoratif, koruyucu ve kimya şirketi ile oto tamir boyaları ana ürünleri olan bir kimya şirketi olarak dünya çapında ilk 10 şirket arasında yeralmakta. Kansai Paint, Japonya, Hindistan, Asya, Amerika, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da faaliyet gösteriyor.

Kansai Paint’in , Polisan Boya’nın yüzde 50’sini alma işleminde toplam ödeyeceği bedel aslında 113,5 milyon dolar olup, bu meblağın 68,5 milyon USD’lik kısmını Polisan Holding’e ödeyecek. Kalan 45 milyon USD’yi Polisan Boya’nın sermayesine katılım şeklinde ödeyecek.

Boya, Kimya, Liman İşletmeciliği, Gayrimenkul ve Tarım alanında faaliyet gösteren Polisan Holding’in kimya alanında Kansai Paint ile kurulan ortaklığı dışında Dow Chemical ile de ortaklığı bulunuyor.  Polisan Holding’in yüzde 88,76’sı Bitlis ailesine ait olup yüzde 8,40’ı ise halka açık olarak Borsa’da işlem görmekte…

 

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top