İki petrol devi birleşmeden vazgeçti

İki petrol devi birleşmeden vazgeçti

BBC'de yeralan habere göre; ABD petrol şirketlerinden Halliburton ile Baker Hughes'ın 2014 yılında duyurmuş oldukları ve Baker Hughes'ı Halliburton'ın 34,6 milyar dolara alarak birleşmeleri konusu  ABD ve Avrupa'daki düzenleme kurumlarının itirazıyla rafa kaldırıldı. 

AKARYAKIT - 2016-05-02 16:16:25

BBC / Halliburton ile Baker Hughes'ın 2014 yılında vermiş oldukları birleşme kararıyla küresel lider Schlumberger'a dişli bir rakip çıkacaktı. Zira; Halliburton ile Baker Hughes petrol / enerji konusunda dünyanın ikinci ve üçüncü büyük şirketleri..

Petrol fiyatlarındaki düşüş de etkili Bu anlaşmanın rafa kalkmasıyla birlikte enerji tarafında fiyatların yükselmesi ile rekabetin azalması yönünde endişeler tekrar yükseldi. Baker Hughes birleşmenin suya düşmesiyle 3,5 milyar dolarlık bir ayrılma tazminatı alacak. Birleşmenin sona ermesinde tek sebep denetleyici kurumların istedikleri şartların sağlanamaması değil. Petrol fiyatlarındaki düşme de nakit karşılığı hisse alımının cazip olmaktan çıkardı.     ABD Adalet Bakanlığı ; geçen ay sözkonusu iki şirketin birleşmesini duydurmak için dava açtı zira  petrol kuyusu açma ile petrol üretme hizmetleri sektörü sadece iki tane baskın tedarikçinin  elinde olacaktı. Avrupa Birliği de aynı şekilde,  birleşmenin rekabeti ve yenilikçiliği azaltacağı yönünde endişelerini ifade etti. İki şirket de petrol ve gaz devlerinin proje ve yatırımları dizginlemesiyle işlerinde düşüş yaşadı. Geçen hafta Baker Hughes, ilk çeyrek bilançosunda beklenenden daha fazla zarar yazarken; geçen ay da Halliburton 6 bin kişinin işine son vereceğini açıklamıştı.    
Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER