DÜNYA

Mısır’da yüzde 50 devalüasyon oldu!

 ( BBC ) Arap dünyasının ikinci büyük ekonomisi Mısır’da Merkez Bankası;  1 dolar = 9 Mısır Pound’u olarak koruduğu kur politikasında değişikliğe giderek 1 doların 13,5-14 Mısır poundu ( yaklaşık yüzde 50 devalüasyon )  seviyesine kadar serbest dalgalanmasına karar verdi.

Mısır Merkez Bankası, bu kararın ekonomiye duyulan güvenin güçlenmesi için düzenlenen reform listesindeki maddelerden yalnızca biri olduğunu söyledi. Pariteyle ilgili kararın ardından, Mısır Borsası yüzde 8’den fazla düştü.

 

 

Merkez Bankası pariteyle ilgili kararıyla beraber faizleri de yüzde 3 arttırarak 14,75 seviyesine yükseltti. Sözkonusu politika değişikliği; Mısır’ın IMF’ten istediği 3 yıl vadeli 12 milyar dolarlık kredinin önkoşulu idi.

IMF’in Mısır şefi Chris Jarvis,  sözkonusu politika değişikliğinin dövizi daha bulunur hale getirerek; büyümeyi ve iş yaratımını  teşvik edecek ve ekonominin dışsal pozisyonunu güçlendireceğini söyledi.

Her ne kadar paritenin serbest dalgalanıyor olması ekonomiyi güçlendirse de ; Mısırlılar için durum böyle olmayacak, ithal malların hepsi pahalanacak.

Mısır, IMF’in diğer bir koşulu olan petrole devlet teşviğini de azaltacak ya da tamamen kaldıracak. Zaten hanehalkı elektriğine olan teşviği kesti ve şekerin fiyatını da yüzde 40 artırdı. Ülkenin şeker ihtiyacının üçte birini dışarıdan temin eden Mısır’da tedavüldeki parada sıkıntı oluşunca; tacirler şekeri dışarıdan almaya çabaladı. Askeriye ise; bir seferlik olmak üzere en yoksul kesime şeker dahil temel gıda maddelerini dağıtacak.

 

Mısır, 2011 Arap Baharı ile birlikte Hüsnü Mübarek’in indirilmesiyle başlayan siyasi çalkantılar nedeniyle yabancı sermayeyi çekmekte de zorlanıyor. Rejim değişikliği Mısır’ın en önemli döviz geliri sağlayan sektörü turizmi baltaladı ve uluslararası yatırımcı güvenini de sarstı.

Döviz kuru ile ilgili olarak Merkez Bankası ihalesi Perşembe ( bugün ) günü yapılacak ve dövizin değerini ,yıllardan sonra ilk defa olmak üzere , arz ve talep belirleyecek. Bankalar saat 21:00’a kadar açık kalacak ve haftasonu dahil işlemleri gerçekleştirecekler.

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top