Mısır'da yüzde 50 devalüasyon oldu!

 ( BBC ) Arap dünyasının ikinci büyük ekonomisi Mısır'da Merkez Bankası;  1 dolar = 9 Mısır Pound'u olarak koruduğu kur politikasında değişikliğe giderek 1 doların 13,5-14 Mısır poundu ( yaklaşık yüzde 50 devalüasyon )  seviyesine kadar serbest dalgalanmasına karar verdi

Mısır'da yüzde 50 devalüasyon oldu!
Mısır'da yüzde 50 devalüasyon oldu! admin

 ( BBC ) Arap dünyasının ikinci büyük ekonomisi Mısır'da Merkez Bankası;  1 dolar = 9 Mısır Pound'u olarak koruduğu kur politikasında değişikliğe giderek 1 doların 13,5-14 Mısır poundu ( yaklaşık yüzde 50 devalüasyon )  seviyesine kadar serbest dalgalanmasına karar verdi.

Mısır Merkez Bankası, bu kararın ekonomiye duyulan güvenin güçlenmesi için düzenlenen reform listesindeki maddelerden yalnızca biri olduğunu söyledi. Pariteyle ilgili kararın ardından, Mısır Borsası yüzde 8'den fazla düştü.     Merkez Bankası pariteyle ilgili kararıyla beraber faizleri de yüzde 3 arttırarak 14,75 seviyesine yükseltti. Sözkonusu politika değişikliği; Mısır'ın IMF'ten istediği 3 yıl vadeli 12 milyar dolarlık kredinin önkoşulu idi. IMF'in Mısır şefi Chris Jarvis,  sözkonusu politika değişikliğinin dövizi daha bulunur hale getirerek; büyümeyi ve iş yaratımını  teşvik edecek ve ekonominin dışsal pozisyonunu güçlendireceğini söyledi. Her ne kadar paritenin serbest dalgalanıyor olması ekonomiyi güçlendirse de ; Mısırlılar için durum böyle olmayacak, ithal malların hepsi pahalanacak. Mısır, IMF'in diğer bir koşulu olan petrole devlet teşviğini de azaltacak ya da tamamen kaldıracak. Zaten hanehalkı elektriğine olan teşviği kesti ve şekerin fiyatını da yüzde 40 artırdı. Ülkenin şeker ihtiyacının üçte birini dışarıdan temin eden Mısır'da tedavüldeki parada sıkıntı oluşunca; tacirler şekeri dışarıdan almaya çabaladı. Askeriye ise; bir seferlik olmak üzere en yoksul kesime şeker dahil temel gıda maddelerini dağıtacak.   Mısır, 2011 Arap Baharı ile birlikte Hüsnü Mübarek'in indirilmesiyle başlayan siyasi çalkantılar nedeniyle yabancı sermayeyi çekmekte de zorlanıyor. Rejim değişikliği Mısır'ın en önemli döviz geliri sağlayan sektörü turizmi baltaladı ve uluslararası yatırımcı güvenini de sarstı. Döviz kuru ile ilgili olarak Merkez Bankası ihalesi Perşembe ( bugün ) günü yapılacak ve dövizin değerini ,yıllardan sonra ilk defa olmak üzere , arz ve talep belirleyecek. Bankalar saat 21:00'a kadar açık kalacak ve haftasonu dahil işlemleri gerçekleştirecekler.      
Arap Baharı Gündem Hüsnü Mübarek Mısır devalüasyon Mısır IMF Mısır Rusya ihracatı Mısır serbest dalgalı kur
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
A101 Aktüel 1 Haziran 2017 Kataloğu İndirimli Ürünleri Neler? 1 Haziran 2017 A 101 Aktüel!
A101 Aktüel 1 Haziran 2017 Kataloğu İndirimli Ürünleri Neler? 1 Haziran 2017 A 101 Aktüel!
Şok Aktüel 27 Mayıs 2017 Hafta Sonu Kataloğu! Hafta Sonu Şok Aktüel Hangi Ürünler İndirimde?
Şok Aktüel 27 Mayıs 2017 Hafta Sonu Kataloğu! Hafta Sonu Şok Aktüel Hangi Ürünler İndirimde?