Megabank kurulacak mı?

Türkiye Katılım Bankaları Birliği’nin (TKBB) 15’inci Olağan Genel Kurulu Toplantısı’ndaki konuşmasının ardından basına demeç veren Mehmet Şimşek; faizsiz İslam bankası kurulumu hakkında detay verdi.

Megabank kurulacak mı?
Megabank kurulacak mı? admin
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, sözkonusu  faizsiz ortak bankacılık için “Megabank’ın Türkiye’de kurulması için bir süredir bir çabamız var. Küresel faizsiz finans sistemine likidite sağlayacak. Bu sene içinde bile kurulabilir” dedi. Endonezya da talip Faizsiz ortak banka Megabank'ın kurulmasında Endonezya'nın da merkezinin orada olmasını istediğini aktaran Şimşek, bundan dolayı  İslam Kalkınma Bankası'nın uluslararası bir danışmanlık firmasına konuyu götürdüğünü bildirdi. Danışmanlık firmasının çalışması sonucunda henüz bir kararın çıkmadığını belirten Başbakan Yardımcısı, son olarak İslam Kalkınma Bankası, Endonezya ve Türkiye'nin bu konuda toplantı yaptığını ve iki ayrı banka kurulup bir çatı altında faaliyet gösterebilip, ihtisas alanları farklılaştırılabilir mi sorularına cevap aradıklarını söyledi. Gelecek hafta Cakarta'da İslam Kalkınma Bankası Genel Kurulu'na Türkiye'yi temsilen katılacağını, Megabank ile ilgili konuşmaların devam edeceğini ifade etti. Megabank'ın fonksiyonu hakkında ise küresel faizsiz finans sistemine likidite sağlayarak, faizsiz bir çerçevede altyapı yatırımlarına kaynak oluşturacağından bahsetti. Bankanın açılışı içinse; bu sene içinde bile olabileceğini ancak önce çalışmaların tamamlanmasının gerektiğini söyledi.     Halk Katılım Bankası kurulabilir Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Halk Katılım Bankası'nın akibeti hakkında basın mensupları soru sorunca  Halk Katılım Bankası'nın kurulmasıyla ilgili son dönemeçte fikir değişikliğine gidildiğini hatırlatarak, konunun tekrar görüşüleceğini belirterek, başka katılım bankalarının da açılmasına yeşil  ışık yakacaklarını dile getirdi.  Şimşek “Sektörde ölçek büyütmeyi teşvik ederiz. Sektöre yeni oyuncuların yenilikçi, verimlilik artışını, ölçek artışını sağlayacak bütün çabalarını destekleriz. Yüzde 15’ nasıl varacağız?” ifadeleriyle cevap verdi. Adabank hakkında Şimşek, ayrıca sektöre yabancıların girmesini teşvik edip etmeyecekleri bu minvalde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu ( TMSF ) uhdesindeki Adabank'ın tekrar sisteme dönmesini sağlayabilecekler mi sorusunu, talebin gelmesi gerektiğini , sektörün gelişmesi ve büyümesini çok net bir şekilde tercih edeceklerini , bundan memnuniyet duyacaklarını söyleyerek yanıtladı. (İHA)
Başbakan Yardımcısı Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek faizsiz bankacılık Halk Katılım Bankası İslami bankacılık Megabank mehmet şimşek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
A101 Aktüel 1 Haziran 2017 Kataloğu İndirimli Ürünleri Neler? 1 Haziran 2017 A 101 Aktüel!
A101 Aktüel 1 Haziran 2017 Kataloğu İndirimli Ürünleri Neler? 1 Haziran 2017 A 101 Aktüel!
Şok Aktüel 27 Mayıs 2017 Hafta Sonu Kataloğu! Hafta Sonu Şok Aktüel Hangi Ürünler İndirimde?
Şok Aktüel 27 Mayıs 2017 Hafta Sonu Kataloğu! Hafta Sonu Şok Aktüel Hangi Ürünler İndirimde?