BORSA

Latek Lojistiğe SPK’dan ceza geldi

SPK haftalık bülteninde Latek Lojistiğe SPK’ca istenen hususlarda özel durum açıklamalarını yapmaması sebebiyle 52.098 TL idari para cezası verildiği yeraldı.

Sermaye Piyasası Kurulu ( SPK ), dün akşam yayınlamış olduğu haftalık bülteninde Latek Lojistik Ticaret A.Ş.’de yapmış olduğu incelemeler sonucunda; Şirkete 52.098 TL idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

SPK’nın Latek Lojistik hakkında vermiş olduğu 52.098 TL’lik idari para cezası; Şirketin 25 Ocak 2016 tarihinde yapılan Olağanüstü Genel Kurul’unda Yönetim Kurulu Üyeleri’nin seçilememiş olması nedeniyle organsız kalmış olduğunun ve SPK’ca talep edilen hususlara ilişkin özel durum açıklamalarının yapılmamış olmasından dolayı  SPKnu II-15.2 sayılı Payları Borsada İşlem Görmeyen Ortaklıklara İlişkin Özel Durumlar Tebliği’nin 5. ve 9. maddelerine aykırılık teşkil etmesi gerekçesiyle verilmiş.

SPK ayrıca; Lateks’in yapılacak ilk Genel Kurul Toplantısı’nda Şirket’in idari para cezası almasına neden olan fiillerde dolaylı sorumluluğu bulunan ve Lateks halka arzından 25 Ocak 2016 tarihine kadar Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Levent ERDOĞAN’a sözkonusu para cezasının rücu edilip edilmeyeceği konusunda karar alınması esnasında Levent ERDOĞAN ve onunla ilişkili gerçek/tüzel kişilerin oy kullanamayacağını belirtmiş.

Şirketin halihazırda yönetim kurulunun olmadığını ve bu durum sonucunda Türk Ticaret Kanunu’nun ( TTK ) 410/2 fıkrası uyarınca mahkeme izniyle tek bir pay sahibinin bile genel kurulu toplantıya çağırabileceği bilgisi verilerek; Şirket hakkında pay sahiplerinin TTK 530. maddesi kapsamında işlem yapabileceğinin de altını çizmiş. .

TTK 530. madde ise şu şekilde : ”

a) Organların eksikliği

MADDE 530 (1) Uzun süreden beri şirketin kanunen gerekli olan organlarından biri mevcut değilse veya genel kurul toplanamıyorsa, pay sahipleri, şirket alacaklıları veya Gümrük ve Ticaret Bakanlığının[1] istemi üzerine, şirket merkezinin bulunduğu yerdeki asliye ticaret mahkemesi, yönetim kurulunu da dinleyerek şirketin durumunu kanuna uygun hâle getirmesi için bir süre belirler. Bu süre içinde durum düzeltilmezse, mahkeme şirketin feshine karar verir.

(2) Dava açıldığında mahkeme, taraflardan birinin istemi üzerine gerekli önlemleri alabilir.”

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top