Latek Lojistiğe SPK'dan ceza geldi

SPK haftalık bülteninde Latek Lojistiğe SPK'ca istenen hususlarda özel durum açıklamalarını yapmaması sebebiyle 52.098 TL idari para cezası verildiği yeraldı.

Latek Lojistiğe SPK'dan ceza geldi
Latek Lojistiğe SPK'dan ceza geldi admin
Sermaye Piyasası Kurulu ( SPK ), dün akşam yayınlamış olduğu haftalık bülteninde Latek Lojistik Ticaret A.Ş.'de yapmış olduğu incelemeler sonucunda; Şirkete 52.098 TL idari para cezası uygulanmasına karar verdi. SPK'nın Latek Lojistik hakkında vermiş olduğu 52.098 TL'lik idari para cezası; Şirketin 25 Ocak 2016 tarihinde yapılan Olağanüstü Genel Kurul'unda Yönetim Kurulu Üyeleri'nin seçilememiş olması nedeniyle organsız kalmış olduğunun ve SPK'ca talep edilen hususlara ilişkin özel durum açıklamalarının yapılmamış olmasından dolayı  SPKnu II-15.2 sayılı Payları Borsada İşlem Görmeyen Ortaklıklara İlişkin Özel Durumlar Tebliği’nin 5. ve 9. maddelerine aykırılık teşkil etmesi gerekçesiyle verilmiş. SPK ayrıca; Lateks'in yapılacak ilk Genel Kurul Toplantısı'nda Şirket'in idari para cezası almasına neden olan fiillerde dolaylı sorumluluğu bulunan ve Lateks halka arzından 25 Ocak 2016 tarihine kadar Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Levent ERDOĞAN'a sözkonusu para cezasının rücu edilip edilmeyeceği konusunda karar alınması esnasında Levent ERDOĞAN ve onunla ilişkili gerçek/tüzel kişilerin oy kullanamayacağını belirtmiş. Şirketin halihazırda yönetim kurulunun olmadığını ve bu durum sonucunda Türk Ticaret Kanunu'nun ( TTK ) 410/2 fıkrası uyarınca mahkeme izniyle tek bir pay sahibinin bile genel kurulu toplantıya çağırabileceği bilgisi verilerek; Şirket hakkında pay sahiplerinin TTK 530. maddesi kapsamında işlem yapabileceğinin de altını çizmiş. . TTK 530. madde ise şu şekilde : " a) Organların eksikliği MADDE 530 (1) Uzun süreden beri şirketin kanunen gerekli olan organlarından biri mevcut değilse veya genel kurul toplanamıyorsa, pay sahipleri, şirket alacaklıları veya Gümrük ve Ticaret Bakanlığının[1] istemi üzerine, şirket merkezinin bulunduğu yerdeki asliye ticaret mahkemesi, yönetim kurulunu da dinleyerek şirketin durumunu kanuna uygun hâle getirmesi için bir süre belirler. Bu süre içinde durum düzeltilmezse, mahkeme şirketin feshine karar verir. (2) Dava açıldığında mahkeme, taraflardan birinin istemi üzerine gerekli önlemleri alabilir."
Latek Lojistik Latek Lojistik Ticaret A.Ş. Levent Erdoğan ÖneÇıkanlar SPK İdari Para Cezaları SPK Latek Lojistik SPK Latek Lojistik para cezası SPK Para cezaları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
A101 Aktüel 1 Haziran 2017 Kataloğu İndirimli Ürünleri Neler? 1 Haziran 2017 A 101 Aktüel!
A101 Aktüel 1 Haziran 2017 Kataloğu İndirimli Ürünleri Neler? 1 Haziran 2017 A 101 Aktüel!
Şok Aktüel 27 Mayıs 2017 Hafta Sonu Kataloğu! Hafta Sonu Şok Aktüel Hangi Ürünler İndirimde?
Şok Aktüel 27 Mayıs 2017 Hafta Sonu Kataloğu! Hafta Sonu Şok Aktüel Hangi Ürünler İndirimde?