BANKALAR

Krediler alarm veriyor!

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi’nin yayınladığı aylık bültende; toplam kredi stoğunun yıllık büyümesinin yüzde 13 seviyesine ulaştığı bilgisi yeraldı.

Kredi stoğu yüzde 13 arttı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi’nin yayınladığı aylık bülten verilerine göre; Türkiye’de banka ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından kullandırılan nakit krediler Nisan 2016 itibariyle yıllık bazda yüzde 13 oranında artarak 1,8 trilyon TL oldu. Toplam nakit krediler, Nisan’da Mart ayına göre 8 milyar TL arttı.

Nakit kredilerin 1 ,7 trilyon TL’sini bankalar, 34 milyar TL’sini finansal kiralama şirketleri, 24 milyar TL’sini finansman şirketleri ve 21 milyar TL’sini  ise faktoring şirketleri kullandırdı.

Nakit kredilerin milli gelire oranı yüzde 89

TBB verilerine göre; nakit kredilerin gayrisafi yurtiçi hasılaya oranı Nisan ayı itibariyle  yüzde 89 civarında tahmin edildi.

Bireysel krediler 2016 Nisan ayında 2015 Nisan’ına  göre yüzde 8 oranında arttı ve tutar olarak  419 milyar TL seviyesine ulaştı.  Bakit bireysel krediler ise Mart ayına göre  yüzde 1 oranında artarak 395 milyar TL’ye ulaştı.

Tasfiye olacak alacakların nakit kredilere oranı yüzde 3,1

2016 Nisan ayı itibariyle Tasfiye olacak alacak miktarı 57,6 milyar TL olurken;bunların toplam nakit kredilere oranı  yüzde 3,1  oldu. Bireysel kredilerden tasfiye olacak alacakların toplam nakit kredilere oranı ise yüzde 4,6 oldu.

(İHA)

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top