BORSA

Koza Grubu’ndan o habere tepki

Reuters kaynaklı olarak pek çok haber sitesinde yeralan ve TMSF’ye devredilen Koza grubu şirketlerine atanan kayyumların Koza Ltd.’nin malvarlığında hak iddia edemeyeceği haberine Şirket’ten açıklama geldi.

Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu’na devredilen İpek Enerji , Koza Anadolu ve Koza Altın’ın  eski sahibi Akın İpek’in İngiltere’de London High Court of Justice Chancery Division nezdinde açmış olduğu davada ara karar  ile ilgili borsagündem dahil birçok haber sitesinde Reuters kaynaklı yeralan ve sözkonusu mahkemenin Türk kayyumlarının Koza Ltd.’nin İngiltere’deki malvarlığı üzerinede hiçbir hak iddia edemeyeceğine dair kararıyla ilgili açıklama geldi.

Şirket tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na ( KAP ) gönderilen açıklamada; Akın İpek’in Koza Anadolu’nun yüzde 100 ekonomik iştiraki olan Koza Ltd.’yi usulsüz bir şekilde ele geçirmiş olmasından dolayı Koza Anadolu tarafından başlatılan Genel Kurul sürecine karşı Akın İpek’in sözkonusu davayı açtığı belirtilmiş.

Koza Ltd.’nin fonlarının bulunduğu kurum değişecek

Haberin, adı geçen mahkeme tarafından Türk kayyumlarının Koza Ltd.’nin İngiltere’deki malvarlığı üzerinde bir hak iddia edemeyeceği gibi bir başlık kullanılarak verilmesinin gerçeğe aykırı olduğunu belirten Koza, haberin içeriğinde de kararın nihai kararmış gibi lanse edildiğini ifade etmiş. Sözkonusu metnin de gerçeğe aykırı olduğu belirten Koza, yargılamanın devam ettiğini ve verilen kararın ara karar olduğunu söyleyerek, mahkemenin Koza Anadolu’nun iştiraki Koza Ltd.’nin genel kurulunu toplama yetkisi olup olmadığı yönünde yapacağı inceleme kapsamında ara karar verildiğini hatırlatmış. Kayyum heyetinin Koza Ltd.’nin malvarlığı üzerinde bir yetkisi olmadığına dair hiçbir surette karar almamış olan mahkeme ayrıca, Koza Ltd.’nin fonlarının bulunduğu kuruluşun değiştirilmesi talebini de kabul etmiş.

Koza Anadolu, Koza Ltd.’nin malvarlığının sadece Koza Ltd.’nin olağan ticari işlemleri için kullanılabileceğine ilişkin tarafların Mahkeme’ye taahhüt verdiğinin ve bu şekilde paranın kullanımının şartlara bağlanmasıyla birlikte yatırımcıların haklarının korunduğunun altını çizmiş.

Şirket, yatırımcıların devam etmekta olan yargılama süreciyle ilgili olarak yanlı söylentilere itibar etmemesi gerektiğini ve söylemiş.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top