BORSA

Koza Grubu’na SPK’dan 3,3 milyon TL’lik ceza geldi

SPK Koza Altın, Koza Anadolu Metal ve İpek Doğal Enerji’ye çoğunluğu bağış ve yardım politikalarıyla alakalı olmak üzere toplamda 3,3 milyon TL’lik idari para cezası verdi.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun ( SPK ) 25 Ekim’de duyurulan haftalık bülteninde Koza grubu şirketleri olan Koza Anadolu Metal ( KOZAA ) , Koza Altın ( KOZAL ) ve İpek Doğal Enerji ‘ye ( IPEKE ) toplamda 3,3 milyon TL‘lik  idari para cezası verildi.

SPK; sözkonusu cezaların neden verildiği konusunda da şu açıklamaları yapmış.

KOZAL:  Koza Altın’a; Şirketin kâr dağıtım politikasında ortaklara kârpayının hangi oranda dağıtılacağı konusunda netlik bulunmaması ve kârpayı avansı verilip verilmeyeceğinin belirtilmemesi yüzünden  SPKnu’nun II-19.1 sayılı Kâr Payı Tebliği’nin 4. maddesine aykırılığı nedeniyle  308.408 TL ile İpek Üniversitesi’ne (eski unvanı: Altın Koza Üniversitesi)  bağış ve yardım yapılıp açıklanmaması nedeniyle 925.224 TL olmak üzere toplamda 1.233.632 TL 

KOZAA: Koza Anadolu Metal’e; Şirketin esas sözleşmesinde bağış ve yardım yapılması ile ilgili hüküm olmadan bağış ve yardım yapılması nedeniyle SPKnuMülga Seri: IV No:27 Temettü Tebliği’nin 7. maddesi ve II-19.1 sayılı Kâr Payı Tebliği’nin 6. maddesine aykırılık teşkil ettiği için 123.278 TL  ve bu minvalde İpek Üniversitesi’ne, özel durum açıklamasında belirtmeksizin, bağış ve yardımda bulunması nedeniyle 925.224 TL olmak üzere toplamda 1.048.502 TL 

IPEKE: İpek Doğal Enerji’ye de; Koza Anadolu Metal’de yazılmış olan aynı sebeplerden dolayı 1.048.502 TL idari para cezası verilmiş.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top