BORSA

Kipa’dan satış fiyatına ilişkin açıklama

Kipa’nın hakim ortağı İngiliz perakende devi Tesco Overseas Investments Ltd.’nin  Kipa’da sahip olduğu hisselerinin Migros Ticaret A.Ş.’ye satışıyla ilgili olarak; dün ( 15 Haziran )  bazı basın ve yayın organlarında çıkan haberlere istinaden Kipa’dan açıklama geldi.

Tesco Overseas Investment Ltd. 10 Haziran tarihinde Kipa’da elinde bulundurduğu ve sermayenin yüzde 95,5’ine karşılık gelen hisselerini 302.286.947 TL bedelle Migros Ticaret A.Ş.’ye sattığını bildirmişti. Ancak dün itibariyle  basın yayın organlarında;  Kipa’nın yüzde 100’ünün değerinin 140 milyon pound yani 580 milyon TL civarında olduğu belirtilerek ; Tesco’nun Migros’a satmış olduğu  yüzde 95,5’lik kısmının değerinin de 133,7 milyon pound yani 556 milyon TL olması gerektiğinin ifade edilmişti. Bu haberle birlikte KIPA hisselerind yüzde 10’a varan düşüş yaşanmıştı.

İşletme değerinden kesinti yapılarak bulunmuş

İşte Kipa bugün, hakim ortağı Tesco’dan Kipa hisselerinin satış fiyatıyla ilgili olarak gelen açıklamayı KAP’a bildirerek kamuoyuyla paylaştı. Bu açıklamaya göre; Tesco; Şirket değeri olarak belirtilen tutarın Şirketin varsayılan işletme değerini ( enterprise value ) yansıttığı ve bu tutarın üzerinden birtakım ayarlama ve kesintilerin yapılmasından sonra Kipa’nın yüzde 95,5’inin satış bedelinin 302.286.947 TL olarak hesaplandığını açıklamış.

Bu nedenle; dikkate alınması gereken satınalma bedelinin ; tarafların üzerinde anlaştığı ve  yapılacak fiyat uyarlamalarına tabi olmak kaydıyla 302.286.947 TL olduğu yine Kipa’nın hakim ortağı olan Tesco tarafından bildirilmiş.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top