BANKALAR

Kamu mevduatına faiz sınırı

Kamu bankalarının yıllık yüzde 11,5 faiz verdiği kamu mevduatlarına dair faiz sınırı geliyor. Bundan böyle kamu bankalarınca kamu mevduatlarına uygulanacak faiz TCMB gecelik borçlanma faizini aşamayacak.

Sabah Gazetesi internet sitesinde yeralan Hazal Ateş imzalı habere göre; Kamu bankalarında tutulan kamu mevduatlarına faiz sınırı getiriliyor. Halihazırda toplam mevduatların yüzde 7’si gibi bir payı olan ve büyük çoğunluğu kamu bankalarında tutulan kamu mevduatlarına verilecek yıllık faiz TCMB’nin gecelik borçlanma faiz oranını aşamayacak.

Kamu mevduatlarına verilen yıllık yüzce 11,5 faiz böylelikle Merkez Bankası gecelik borçlanma faizi olan yüzde 8,25 seviyesine çekilmiş olacak. Bu kararın ardından hükümet, diğer bankaların da mevduat faizlerini indirmelerini bekliyor. İhtiyaç ve konut kredilerinde gelen indirimden sonra, mevduat faizlerinin de inmesiyle birlikte ticari kredilerde de indirim yapılması bekleniyor. Yıllık bazda yüzde 18’lerde bulunan ticari kredi faizleriyle ilgili olarak geçen hafta 350 adet oda ve borsanın katılımıyla yapılan toplantıda bir banka ile anlaşılmıştı. Ticari kredi faizlerinin yüzde 10’un altına indirilmesi planlanıyor.

Haberden en olumlu etkilenecek olanlar ise şüphesiz Vakıfbank ve Halk Bankası ( Halkbank ) olacak.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top