GÜNDEM

JP Morgan EKK ve PPK’yı yorumladı

Bu akşam toplanan Ekonomik Koordinasyon Kurulu ve yarınki Para Politikası Kurulu öncesinde JP Morgan beklentisini açıkladı.

JP Morgan’dan Yarkın Cebeci, bu akşam 19:30 itibariyle toplanan Ekonomik Koordinasyon Kurulu ( EKK ) ve yarın saat 14:00’da faiz kararını açıklayacak Para Politikası Kurulu ( PPK ) öncesinde iki toplantıdan neler çıkabileceğini yorumladı. JP Morgan’a göre; ki analistlerin çoğunluğu da aynı şekilde beklentiye sahip; yarınki PPK’da faizler ya da faiz koridoru konusunda bir değişiklik açıklanmayacak. Bunun yerine JP Morgan, PPK’nın üslubunu sertleştirerek, döviz likiditesini sağlama ve TL likiditesini sıkılaştırma amaçlı rezerv opsiyon mekanizmasının parametreleriyle oynayacağını düşünüyor. .

Piyasalara istikrar getirme konusunda uzlaşı yok

PPK’dan faiz artırım kararı çıkmasının ise; EKK toplantısında politika yapıcıların ( özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ) faiz artışına ihtiyaç olduğu konusunda ikna edilmesine bağlı olduğunu düşünüyor.  Bunun Merkez Bankası’nın bağımsızlığı konusunda ne anlama geldiğine takılmadan, EKK sonrası yapılacak açıklamaların yarınki PPK hakkında ışık tutacağını belirtiyor. 

 JP Morgan geçtiğimiz günlerde politika yapıcıların geniş bir kesiminden gelen ve bir takım toplantılarda da sözü edilen birçok yorum hakkında iki noktanın altını çiziyor . Bunlardan ilki; politika yapıcıların  TL’nin zayıflığı ve bunun ekonomiye etkisi üzerine artan endişeleri bulunuyor; ikincisi ise  piyasaları istikrara kavuşturacak tedbirler konusunda herhangi bir uzlaşı bulunmuyor.

Faizlerde değişiklik olmayacak

 JP Morgan; TL’deki değer kaybını durdurmaya ve piyasaları istikrarlı hale getirmeye duyulan ihtiyacın politika yapıcılar tarafından iyi bilindiğini; bununla beraber harekete geçme konusunda ciddi şekilde anlaşmazlık olduğunu belirtiyor. Bir yanda ortodoks tedbirlerin alınarak faiz artırımını destekleyenler diğer yanda ise faiz artırım kararına karşı teslim olmayanların olduğunu ifade eden Kurum; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün yapılacak olan EKK’da  her iki tarafın savlarını da dinledikten sonra kararını vereceğini tahmin ediyor. JP Morgan, Erdoğan’ın faiz ve enflasyon arasındaki ilişkiyi önemsediğinden herhangi bir faiz artışına sıcak bakmayacağını dolayısıyla Kurum olarak yarınki PPK’dan da faizlerde bir değişiklik kararının çıkmayacağını beklediklerini belirtiyor. JP Morgan, Cumhurbaşkanı’nın pragmatik yanını gözönüne aldıklarında; faiz artışı konusunda ikna edilebilme ihtimalinin de olduğunu belirtse de bu akşamki EKK’nın bu konuyu açıklığa kavuşturacağını düşünüyor.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top