JP Morgan EKK ve PPK'yı yorumladı

Bu akşam toplanan Ekonomik Koordinasyon Kurulu ve yarınki Para Politikası Kurulu öncesinde JP Morgan beklentisini açıkladı.

JP Morgan EKK ve PPK'yı yorumladı
JP Morgan EKK ve PPK'yı yorumladı admin

JP Morgan'dan Yarkın Cebeci, bu akşam 19:30 itibariyle toplanan Ekonomik Koordinasyon Kurulu ( EKK ) ve yarın saat 14:00'da faiz kararını açıklayacak Para Politikası Kurulu ( PPK ) öncesinde iki toplantıdan neler çıkabileceğini yorumladı. JP Morgan'a göre; ki analistlerin çoğunluğu da aynı şekilde beklentiye sahip; yarınki PPK'da faizler ya da faiz koridoru konusunda bir değişiklik açıklanmayacak. Bunun yerine JP Morgan, PPK'nın üslubunu sertleştirerek, döviz likiditesini sağlama ve TL likiditesini sıkılaştırma amaçlı rezerv opsiyon mekanizmasının parametreleriyle oynayacağını düşünüyor. .

Piyasalara istikrar getirme konusunda uzlaşı yok

PPK'dan faiz artırım kararı çıkmasının ise; EKK toplantısında politika yapıcıların ( özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ) faiz artışına ihtiyaç olduğu konusunda ikna edilmesine bağlı olduğunu düşünüyor.  Bunun Merkez Bankası'nın bağımsızlığı konusunda ne anlama geldiğine takılmadan, EKK sonrası yapılacak açıklamaların yarınki PPK hakkında ışık tutacağını belirtiyor. 

 JP Morgan geçtiğimiz günlerde politika yapıcıların geniş bir kesiminden gelen ve bir takım toplantılarda da sözü edilen birçok yorum hakkında iki noktanın altını çiziyor . Bunlardan ilki; politika yapıcıların  TL'nin zayıflığı ve bunun ekonomiye etkisi üzerine artan endişeleri bulunuyor; ikincisi ise  piyasaları istikrara kavuşturacak tedbirler konusunda herhangi bir uzlaşı bulunmuyor.

Faizlerde değişiklik olmayacak

 JP Morgan; TL'deki değer kaybını durdurmaya ve piyasaları istikrarlı hale getirmeye duyulan ihtiyacın politika yapıcılar tarafından iyi bilindiğini; bununla beraber harekete geçme konusunda ciddi şekilde anlaşmazlık olduğunu belirtiyor. Bir yanda ortodoks tedbirlerin alınarak faiz artırımını destekleyenler diğer yanda ise faiz artırım kararına karşı teslim olmayanların olduğunu ifade eden Kurum; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün yapılacak olan EKK'da  her iki tarafın savlarını da dinledikten sonra kararını vereceğini tahmin ediyor. JP Morgan, Erdoğan'ın faiz ve enflasyon arasındaki ilişkiyi önemsediğinden herhangi bir faiz artışına sıcak bakmayacağını dolayısıyla Kurum olarak yarınki PPK'dan da faizlerde bir değişiklik kararının çıkmayacağını beklediklerini belirtiyor. JP Morgan, Cumhurbaşkanı'nın pragmatik yanını gözönüne aldıklarında; faiz artışı konusunda ikna edilebilme ihtimalinin de olduğunu belirtse de bu akşamki EKK'nın bu konuyu açıklığa kavuşturacağını düşünüyor.

 
Ekonomik Koordinasyon Kurulu Gündem JP Morgan Türkiye Raporu Para Politikası Kurulu PPK TCMB faiz kararı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
A101 Aktüel 1 Haziran 2017 Kataloğu İndirimli Ürünleri Neler? 1 Haziran 2017 A 101 Aktüel!
A101 Aktüel 1 Haziran 2017 Kataloğu İndirimli Ürünleri Neler? 1 Haziran 2017 A 101 Aktüel!
Şok Aktüel 27 Mayıs 2017 Hafta Sonu Kataloğu! Hafta Sonu Şok Aktüel Hangi Ürünler İndirimde?
Şok Aktüel 27 Mayıs 2017 Hafta Sonu Kataloğu! Hafta Sonu Şok Aktüel Hangi Ürünler İndirimde?