GÜNDEM

JP Morgan EKK kararlarını beğenmedi

JP Morgan, EKK kararlarıyla ilgili yayınladığı raporunda; TL ‘nin istikrarı için minimum önlem alındığı gerekçesiyle piyasaların tatmin olmadığını belirtti. Kurum, TL’nin değer kaybının artacağını düşündüğü için SAT tavsiyesini koruyor.

JP Morgan yayınlamış olduğu raporuyla, Ekonomik Koordinasyon Kurulu toplantısında açıkladığı kararların piyasanın beklentisini karşılamadığını ifade etti.

Hükümetin ticari kredilere devlet garantisi getirmesinin kararların içinde en belirgin olanı olduğunu belirten aracı kurum, yatırımcıların beklentisinin döviz kuruna istikrar kazandırıcı tedbirler alınması yönünde olduğunu söyledi. T

JP Morgan, bu bilgiler ışığında TL için SAT önerilerinin halen geçerli olduğunu ve eğer ivedilikle 100-150 baz puanlık bir faiz artırımı yapılırsa TL için negatif döngünün kırılabileceğini belirtti.  Hükümetin uzun süredir beklenen ekonomik tedbir paketinin ekonomiyi canlandırmak odaklı olup döviz kuruna istikrar getirici pek az tedbir içermesinin yatırımcılar için düş kırıklığı olduğunu söyleyen kurum; tedbir paketindeki maddelerin üzerinden geçti.
250 milyar TL’ye kadar kredilere devlet garantisi getirilmesinin özellikle ihracatçı küçük ve orta ölçekli işletmeler için önemli olduğunu belirten JP Morgan; Turkish Eximbank’ın sermayesinin arttırılmasının direkt olarak mesleki eğitime yoğunlaşmış küçük firmalara destek sağlayacağını ifade etti. Ancak sözü edilen tedbirlerin yeni krediler tetikleyecek olmasından ziyade problemli kredilerin çevrilmesinde kullanılacağının da altını çizdi. Başbakan Yıldırım’ın mali disiplinden taviz vermeyeceklerini ve sözü edilen tedbirlerin bütçe açığını genişletmeyeceğini söylemesinin firmaların kredileri geri ödemedeki başarılarına bağlı olduğunu vurguladı. TL için alınan tek önlemin, devlet ihalelerinde döviz yerine TL ‘nin kullanılma kararı olduğunu belirten JP Morgan, bunun da etkisinin sınırlı olacağını açıkladı. JP Morgan, Başbakan’ın açıklamalarında TCMB’nin bağımsızlığına vurgu yapmasının ve ihtiyaç olduğunda gerekli eylemi yapacağını ifade etmesinin; TL’nin daha da değer kaybetmesi durumunda faiz artırımlarına hükümetin sıcak bakacağını belirten önemli bir işaret olarak görüyor.

 

JP Morgan, TL için SAT tavsiyesini koruduklarını ve TL için hükümetin tüm kamu kurumlarının parasını dövizden TL’ye dönme çabasını anladıklarını belirtiyor. Ancak, bu çabaların etkisinin sınırlı olacağını ve hükümetin tedbir paketinin TL’nin değer kaybını artırıcı hareketleri çoğaltacağı riskinin de olduğunu ifade ediyor .

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top