DÜNYA

İngiltere’nin en büyüğüne 2,7 milyon pound ceza!

İngiltere’nin Telekomünikasyon Düzenleyici Otoritesi Ofcom, İngiltere’nin en büyük mobil operatörü EE’ye, müşterilerinden fazladan ücret alması nedeniyle 2,7 milyon pound ceza kesti.

BBC’nin haberine göre, İngiltere’nin en büyük cep telefonu operatörü olan EE ‘ye telekom düzenleyici otorite olan Ofcom’dan 2,7 milyon Pound’luk ceza geldi. EE’ye verilen cezanın nedeni ise, binlerce müşteriden fazla tahsilat yapması.

Ofcom, EE’nin 2 farklı olayla, faturalandırma kanununu deldiğini belirtti. Bunlardan ilki, EE’nin 150 müşteri hizmetleri numarasını arayan İngiltere’deki kullanıcıların , Amerika’yı aramış gibi ücretlendirilmeleriydi. Burada dakikası 19 Penny’den ücretlendirilmesi gerekirken o kullanıcılar dakikası 1,20 Pound’dan ücretlendirilmiş oluyor. Sonuçta, 32.145 adet kullanıcı 245 bin pound fazladan ücretlendirilmiş oldu.

Ücretsiz olan hizmetinden ücret almış

18 Kasım 2015’ten bu yana 150 müşteri hizmetleri numarasını arama ya da mesaj gönderme bedava olmasına rağmen, EE 7.600’den fazla kullanıcıyı 11 Ocak 2016’ya kadar 2.203 Pound fazla faturalandırmış.

Ofcom’s Tüketici Grubu Direktörü’ nün BBC’ye verdiği demeçte, büyük şirketlerin doğru şekilde faturalandırma gibi temel şeyleri daha doğru yapacaklarına güvendiklerini ancak burada hatalar kataloğu ile karşılaştıklarını söylediği belirtilmiş. Direktör, para cezasının Hazine’ye gideceği belirterek, para cezasının bu tarz hataların olmaması konusunda caydırıcı nitelikte olduğunu söylemiş.

EE ise, bulguları kabul ederek, koşulsuzca etkilenen müşterilerinden özür dilemiş.  Bir kısım müşterilere fazladan ödemiş oldukları kısım iade edilmiş ancak  EE’nin belirleyememiş olduğu en azından 6.900 müşterinin 60 bin Pound’luk fazladan ödemiş oldukları paranın EE’de durduğunu söylemiş.  EE sözkonusu meblağ için  62 bin Pound’u bedel olarak bağışlamış ancak Ofcom, fazladan ücretlendirilmiş her müşteriyi bulması için emir vermiş.

Vodafone da 4,6 milyon pound ceza almıştı

Ekim ayında Ofcom, Vodafone’a müşteri koruma kurallarına ciddi şekilde uymama nedeniyle  4,6 milyon Pound gibi rekor bir para cezası vermişti. Şirket, 10 binden fazla kontörlü hat kullanıcısı esktra kontör verilecekmiş gibi ücretlendirip karşılığında ekstra kontör vermemiş ve müşteri şikayetlerini idare etme konusunda da kuralları çiğnemişti.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top