İki petrol devi birleşmeden vazgeçti

BBC'de yeralan habere göre; ABD petrol şirketlerinden Halliburton ile Baker Hughes'ın 2014 yılında duyurmuş oldukları ve Baker Hughes'ı Halliburton'ın 34,6 milyar dolara alarak birleşmeleri konusu  ABD ve Avrupa'daki düzenleme kurumlarının itirazıyla rafa kaldırıldı. 

İki petrol devi birleşmeden vazgeçti
İki petrol devi birleşmeden vazgeçti admin

BBC / Halliburton ile Baker Hughes'ın 2014 yılında vermiş oldukları birleşme kararıyla küresel lider Schlumberger'a dişli bir rakip çıkacaktı. Zira; Halliburton ile Baker Hughes petrol / enerji konusunda dünyanın ikinci ve üçüncü büyük şirketleri..

Petrol fiyatlarındaki düşüş de etkili Bu anlaşmanın rafa kalkmasıyla birlikte enerji tarafında fiyatların yükselmesi ile rekabetin azalması yönünde endişeler tekrar yükseldi. Baker Hughes birleşmenin suya düşmesiyle 3,5 milyar dolarlık bir ayrılma tazminatı alacak. Birleşmenin sona ermesinde tek sebep denetleyici kurumların istedikleri şartların sağlanamaması değil. Petrol fiyatlarındaki düşme de nakit karşılığı hisse alımının cazip olmaktan çıkardı.     ABD Adalet Bakanlığı ; geçen ay sözkonusu iki şirketin birleşmesini duydurmak için dava açtı zira  petrol kuyusu açma ile petrol üretme hizmetleri sektörü sadece iki tane baskın tedarikçinin  elinde olacaktı. Avrupa Birliği de aynı şekilde,  birleşmenin rekabeti ve yenilikçiliği azaltacağı yönünde endişelerini ifade etti. İki şirket de petrol ve gaz devlerinin proje ve yatırımları dizginlemesiyle işlerinde düşüş yaşadı. Geçen hafta Baker Hughes, ilk çeyrek bilançosunda beklenenden daha fazla zarar yazarken; geçen ay da Halliburton 6 bin kişinin işine son vereceğini açıklamıştı.    
abd petrolü düşen petrol fiyatları düşen petrol fiyatları ve ABD iflas eden petrol şirketleri petrol arzı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
A101 Aktüel 1 Haziran 2017 Kataloğu İndirimli Ürünleri Neler? 1 Haziran 2017 A 101 Aktüel!
A101 Aktüel 1 Haziran 2017 Kataloğu İndirimli Ürünleri Neler? 1 Haziran 2017 A 101 Aktüel!
Şok Aktüel 27 Mayıs 2017 Hafta Sonu Kataloğu! Hafta Sonu Şok Aktüel Hangi Ürünler İndirimde?
Şok Aktüel 27 Mayıs 2017 Hafta Sonu Kataloğu! Hafta Sonu Şok Aktüel Hangi Ürünler İndirimde?