GÜNDEM

İhracat aylık yüzde 1,8 arttı, yıllık 6,6 düştü !

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin ( TİM ) açıkladığı verilere göre, ihracat Haziran ayında 2015 yılı Haziran’ına göre yüzde 1,8 oranında artarak 11,9 milyar USD oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi ( TİM ) verilerine göre ihracat; Haziran ayında 2015 yılı Haziran ayına göre yüzde 1,8 arttı ve 11 milyar 865 milyon USD oldu.

 İhracat yıllıkta yüzde 6,6 düştü

2016 yılı Ocak -Haziran döneminde ise ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,8 oranında düştü ve 70,7 milyar USD oldu. Yıllık bazda bakıldığında ihracattaki düşüş yüzde 6,6’ya ulaştı.

TİM verilerine göre;   Haziran ayında en yüksek ihracat rakamı otomotiv endüstrisinden 2,1 milyar USD olarak geldi. Otomotiv endüstrisinden yapılan ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,2 arttı. Otomotivden sonra en yüksek ihracat rakamı 1,5 milyar USD ile hazırgiyim ve konfeksiyon ile 1,3 milyar USD ile kimyevi maddeler sektöründe oldu. Yüzdesel bazda bakıldığında; Haziran ayında sanayi sektöründe en fazla ihracat artışı yüzde 9,5 ile çelikte, tarım ürünlerinde ise yüzde 42 büyümeyle su ürünleri ve hayvansal mamuller sektöründe  gerçekleşti.

 

En fazla ihracat yapılan ülkeler yüzde 8,6 ‘lık artış payıyla Almanya’ya, yüzde 22’lik artış oranıyla İtalya’ya ve  yüzde 18,5’luk artışla ABD olurken; İngiltere ve Irak’a yapılan ihracatta sırasıyla yüzde 4,4 ve 14,9 oranında gerileme oldu.

 

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de ihracat verileriyle ilgili olarak; ihracatta yaşanan dalgalanmalara dikkat çekerek   “İlk 4 ayda ihracat fiyatlarının yüzde 8’e yakın düştüğünü görüyoruz. Ancak, ihracatımızın miktar olarak sürekli artıyor olması bizler için sevindirici bir gelişme. Bu yılın ilk 6 ayında ihracatımız, miktar olarak yüzde 6,5 oranında artış gösterdi” dedi.

2009’dan bu yana İsrail’e olan ihracat hız kesmedi

Türkiye’nin İsrail ile mutabakat sağlamasının önemine de değinen Büyükekşi, iki ülke arasında yaşanan ve 6 yılı aşan siyasi krizin sona ermesini ihracatçılar adına olumlu bulduklarını kaydetti. Siyasi krize rağmen 2009’dan bu yana İsrail’e ihracatın yüzde 77 oranında artığını belirten Büyükekşi, artışın bundan böyle çok daha yüksek oranda olmasını beklediklerini söyledi.

.(İHA)

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top