HSBC Ereğli için AL tavsiyesini korudu

Ereğli'nin 2016 yılı ilk çeyrek kârı için piyasa beklentisi 137 milyon TL civarında iken 164 milyon TL gelmesiyle birlikte HSBC Ereğli için AL tavsiyesini ve 5,25 TL fiyat hedefini korudu.

HSBC Ereğli için AL tavsiyesini korudu
HSBC Ereğli için AL tavsiyesini korudu admin
Ereğli'nin kârının piyasa beklentisinin %20 üstünde geldiğini belirten HSBC; düşen çelik fiyatları nedeniyle yıllık bazda  gelirlerin de azaldığını ancak Ereğli'nin Faiz, Vergi, Amortisman öncesi Kâr ( FAVÖK ya da EBITDA ) marjının %12 artmasının çelik fiyatlarının zayıf olduğu ortamda Şirketin başarısı olduğunu vurguladı. Ereğli'nin satış rakamlarının da yıllık bazda %15 arttığını bu rakamın HSBC'nin beklentisinin de %4 üzerinde olduğu yazılan raporda; Ereğli'nin %100 üzeri kapasite ile çalıştığını ki bunun da pozitif bir gelişme olduğunu belirtti. HSBC ; Ereğli'nin %100'ün üzerinde  kapasite kullanımının anlaşılabilir olduğunu zira  yeni fırın yatırımlarının bitmek üzere olduğunu böylelikle 9 milyon ton olan üretim kapasitesini 9,5 milyon tona çıkaracaklarını ifade etti. Çelik fiyatlarında toparlanma 3. çeyreğe yansıyacak Çelik fiyatlarının Ocak 2016'dan itibaren toparlandığını, ancak bunun ilk çeyrek rakamlarına yansımadığını ve  3. çeyrekte bunun rakamlara da yansıyacağını kaydeden HSBC;  yılsonu EBITDA'nın çelik fiyatlarına karşı çok hassas olduğunu yani çelik fiyatlarında ani bir düşmenin 4. çeyrek rakamlarını kötü etkileyebileceğini de gözardı etmiyor. İtalyanİlva özelleştirmesi ile ilgili daha fazla bilgi gerek HSBC, Ereğli raporunda İtalyan İlva'ya da değinmiş. Reuters haber ajansının verdiği bilgiye göre; İtalyan İlva Steel ( Ilva S.p.A. ) özelleştirmesinde teklif alım süresi 1 hafta daha uzatılarak Mayıs sonu işaret edilmiş. İlva için ihalede 2 grup geriye kalmış durumda; bunların birisi İtalyan Arvedi diğeri ise Ereğli. Ereğli, KAP'a  konuyla ilgili yeni bir gelişme olmadığını, bağlayıcı bir teklif verilmediğini  ve süreci değerlendirdiklerini belirten bir açıklama yaptı. HSBC bu konuya ilişkin berraklık gerektiğini; ancak konuya hem coğrafi açıdan çeşitlendirme, güçlü bilanço ile elde nakit olmasının verdiği yeni şirket satınalma rahatlığı ve  zaten %100'ün üzeri kapasiteyle çalışırken büyümef ırsatı gibi iyi tarafından bakıldığı kadar; çevresel meseleler, İlva'nın tarihsel olarak düşük kullanım oranı ve sektördeki kapasite fazlalığı gibi kötü tarafından da bakılması gerektiğini belirtmiş. TL'nin Dolar karşısında değer kazanması risk Spot çelik fiyatlarında düşme riski olacağını kabul eden HSBC;  cari çelik fiyatlarının 2016 yılı tahminleri için rahatlık sağladığını ve Ereğli için AL tavsiyelerini ve 5,25 TL fiyat hedeflerini koruduklarını söylemiş. Hedef fiyatlarının şu anki hisse fiyatına göre %12,4 yukarı potansiyeli işaret ettiğini ve AL tavsiyesini de 2. çeyrek kârının 2015 2. çeyreğinden de iyi geleceği beklentisine sahip olduklarını bildirmiş. HSBC, AL tavsiyesi ve 5,25 TL hedef fiyat ile ilgili risklerin makroekonomik koşullarda gerileme, çelik fiyatlarında düşme , hammadde fiyatlarında yükselme ve TL'nin Dolar karşısında değer kazanması olduğunu belirtmiş.  
Erdemir Ereğli 2016 ilk çeyrek bilanço Ereğli AL tavsiyesi Ereğli İlva SpA Ereğli İlva SpA özelleştirmesi hisse önerileri hisse önerisi HSBC Ereğli Raporu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
A101 Aktüel 1 Haziran 2017 Kataloğu İndirimli Ürünleri Neler? 1 Haziran 2017 A 101 Aktüel!
A101 Aktüel 1 Haziran 2017 Kataloğu İndirimli Ürünleri Neler? 1 Haziran 2017 A 101 Aktüel!
Şok Aktüel 27 Mayıs 2017 Hafta Sonu Kataloğu! Hafta Sonu Şok Aktüel Hangi Ürünler İndirimde?
Şok Aktüel 27 Mayıs 2017 Hafta Sonu Kataloğu! Hafta Sonu Şok Aktüel Hangi Ürünler İndirimde?