Hackerların hırsızlığı istifa ettirdi

Bangladeş Merkez Bankası Başkanı Atiur Rahman, bilişim hırsızlarının ülkesinin FED'de tuttuğu döviz rezervlerinden 100 milyon dolar çalması nedeniyle istifa etmek zorunda kaldı.

Hackerların hırsızlığı istifa ettirdi
Hackerların hırsızlığı istifa ettirdi admin
MB Başkanı istifa etti

BBC'nin haberine göre, Bangladeş Merkez Bankası Başkanı Atiur Rahman, bilişim hırsızlarının  ülkenin döviz rezervlerinden  100 milyon dolar çalması nedeniyle istifa etmek zorunda kaldı.

FED nezdindeki resmi Bangladeş hesabından hackerların para çaldıklarının anlaşılması üzerine Bangladeş Merkez Bankası Başkanı Rahman, Başbakan Sheikh Hasina'ya  istifasını vermek zorunda kaldı.

Hırsızlık suçu Şubat ayında işlenmesine rağmen Rahman, hükümete bu durumdan bahsetmemiş hatta ülkenin ekonomi bakanı sözkonusu hırsızlıktan basın vasıtasıyla haberdar olduklarını belirtmiş. Hırsızlığın daha büyük rakamlara ulaşmamasının nedeninin ise  transferlerin yapılırken şüphelenilmesi olduğu belirtilmiş,

Yazım Hatası ele verdi Bilişim hırsızlığı yapan ekibin şüphe uyandırmamak adına Bangladeş MB'nın iç usullerini iyice çalışmış oldukları ancak bir yazım hatasının onları ele verdiği ortaya çıktı. Bilişim korsanlarının para aktarımlarında yetkili olan Deutche Bank Fon Yöneticisi'nin ismini hatalı yazmaları bir transferin durdurulmasına neden olmuş. Durumun New York FED tarafından farkedilmesi ile Bangladeş yetkilileri uyarılmış, böylece diğer şüpheli transferlerin yapılması engellenmiş. Çalınan paraların gittiği yerler Sri Lanka ve Filipinler Hackerların çaldıkları en son paralar Sri Lanka ve Filipinler'deki hesaplara aktarılmış, Sri Lanka transferlerinin geri ödemesi yapıldığı halde Filipinler'deki  hesapların geri alınması için görevlilerle görüşmelerin devam ettiği vurgulanmış. Bangladeşli yetkililer New York FED'i durumdan daha önce haberdar olmamaları nedeniyle suçluyor... Konuyla ilgili daha önceki haberimiz için tıklayınız.
Bangladeş FED Bangladeş Merkez Bankası bilişim suçları Hackerlar hırsızlık Hackerların dolandırıcılığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
A101 Aktüel 1 Haziran 2017 Kataloğu İndirimli Ürünleri Neler? 1 Haziran 2017 A 101 Aktüel!
A101 Aktüel 1 Haziran 2017 Kataloğu İndirimli Ürünleri Neler? 1 Haziran 2017 A 101 Aktüel!
Şok Aktüel 27 Mayıs 2017 Hafta Sonu Kataloğu! Hafta Sonu Şok Aktüel Hangi Ürünler İndirimde?
Şok Aktüel 27 Mayıs 2017 Hafta Sonu Kataloğu! Hafta Sonu Şok Aktüel Hangi Ürünler İndirimde?