BANKALAR

Goldman Sachs Libya davasını kazandı

BBC haber ajansının haberine göre; İngiliz Yargıtay’ı Libya Yatırım Otoritesi’nin Goldman Sachs aleyhine açmış olduğu 1,2 milyar dolarlık davayı reddetti.

İngiliz Yargıtay’ı Amerikalı yatırım bankası Goldman Sachs aleyhine açılan Libya devlet fonuna ilişkin 1,2 milyar dolarlık davayı reddetti.

Goldman nüfuzunu kötüye kullandı iddiası

Libya Yatırım Otoritesi; 2008 yılına ait olarak ihtilaflı 9 al-sat işleminden kaynaklanan fonları yeniden tazmin etmek istiyordu.  Libyalılara göre; Goldman, finansal bilgi eksikliğini nüfuzunu kötüye kullanarak kapatma yoluna gitti.

Goldman Sachs ise mahkemede, iddiaların haklılık payının olmadığını söyledi. Libya Yatırım Otoritesi’nin iddialarının reddiyle birlikte yargı, Goldman’ın nüfuzunu kötüye kullanmadığı kanısına vardı.

9 hisseye dayalı vadeli işlem zararına kapandı

 

Libya Yatırım Otoritesi, Goldman Sachs’ı ; 2006 yılında Libya Lideri Kaddafi’nin ülkenin petrol geliriyle kurmuş olduğu 67 milyar dolarlık ulusal yatırım fonuyla alâkalı olarak  karmaşı ve para kaybına neden olan yatırımlar yapmakla suçlamıştı. 9 hisseye dayalı vadeli işlem, vadesi geldiğinde değersiz hale gelmişti. Goldman ise, bütün iddiaları reddetmiş ve Libya Yatırım Otoritesi’nin “alıcıların pişmanlığı”  içinde olduğunu söylemişti.

ABD’li yatırım bankası, Cuma günü açıklanan kararla ilgili olarak lehlerine verilmiş kapsamlı bir hüküm olduğunu belirtti. Libya tarafı ise; Libyalıların varlığının tekrar Libya’ya dönmesi konusunda mücadele vermeye devam edeceğini açıkladı.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top