BANKALAR

Finansbank’ta çağrı fiyatı 4,8033 TL

Finansbank hisseleri için QNB’nin yapacağı zorunlu pay alım teklifi fiyatı ( çağrı fiyatı ) 4,8033 TL olarak kesinleşti.

Finansbank, ana hissedarı National Bank Of Greece ‘in ( NBG ) sahip olduğu ve sermayenin yüzde 99,81’ine denk gelen payların  Qatar National Bank S.A.Q. (“QNB”) tarafından alınması sonucu; azınlık hissedarların satma hakkının kullanılabilir hale geldiğini daha önce Kamuyu Aydınlatma Platformu’na ( KAP ) açıklamıştı.

Çağrı fiyatı 4,8033 TL

Sermaye Piyasası Kanunu’nun ilgili tebliği gereği, pay değeri için değerleme raporu hazırlatılacağı bilgisi de daha önce verilen hissede, satma hakkı kullanım fiyatı için sözkonusu değerleme raporu sonucuna göre; aşağıda belirtilen fiyatlardan en yükseği olan 4,8033 TL belirlenmiş.

Finansbank’ın KAP açıklamasında yeralan değerleme raporu sonucu satma hakkı kullanım fiyatı tespiti:

“1) QNB tarafından pay alındığının kamuya açıklandığı tarih olan 15 Haziran 2016 tarihinden önceki otuz gün içinde borsada oluşan ağırlıklı ortalama fiyatların aritmetik ortalaması: 4,8033 TL

2) 15 Haziran 2016 tarihten önceki son altı ay içinde borsada oluşan ağırlıklı ortalama fiyatlarının ortalaması: 4,7773 TL

3) 15 Haziran 2016 tarihten önceki son bir yıl içinde borsada oluşan ağırlıklı ortalama fiyatlarının ortalaması: 4,5864 TL

4) 15 Haziran 2016 tarihten önceki son beş yıl içinde borsada oluşan ağırlıklı ortalama fiyatlarının ortalaması: 3,3307 TL

5) Hazırlanan Değerleme Raporunda belirlenen fiyat: 2,2900 TL ” olarak 5 ayrı fiyat belirlenmiş.

Sözkonusu değerleme raporu sonucunda; Finansbank’ın değerlemesinin Ekonomik Getiri Metodolojisi ile Piyasa Çarpanları Metodolojisi kullanılarak yapıldığı  ve Ekonomik Getiri Metodolojisi’ne göre hisse başı değerinin 2,3000 TL; Piyasa Çarpanları Metodolojisi’ne göre hisse başı değerinin 2,2900 TL olduğu sonucu çıkmış. 2 metodolojiye de eşit ağırlık verildiğinde; pay başına değerin 2,2900 TL olarak çıktığı belirtilmiş.

Sonuçta; Finansbank hisseler için zorunlu çağrı ( satma hakkı kullanım ) fiyatı: 4,8033 TL olarak hesaplanmış.

Finansbank hissesini elinde bulunduranlar ne yapacak?

Qatar National Bank’ın zorunlu pay alım teklifine katılmak isteyen yatırımcılar; en geç 16 Eylül saat: 17:00’ye kadar satma hakkı ile ilgili formu tam olarak doldurup imzalayarak Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’ye teslim edecekler ve ellerindeki hisseleri ilgili kıymet hesabına aktaracaklar. Başvurular tam olarak yapılır ve uygun görülürse, hisselerin bedeli en geç 8 işgünü içinde yatırımcıların hesabına transfer edilecek.

Satma hakkını kullanmak isteyen yatırımcıların bu hakkı kullanabilmesi için, ellerindeki Finansbank hisseleri üzerinde haciz, rehin, tedbir v.s. kısıtlamaların olmaması ve ellerindeki tüm  Finansbank hisseleri için satma hakkı kullanımı talebinde bulunması ve ayrıca payların 16 Eylül 2016’ya kadar ilgili kıymet hesabına aktarılmış olması gerekiyor. Eğer, bu maddelerden birisi eksik olarak yapılırsa; yatırımcıların satma hakkı kullanımı talepleri iptal edilecek.

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top