BANKALAR

Finansbank’ın devri tamamlandı

Finansbank’ın yüzde 99,81 ‘lik  hissesini satın alan Qatar National Bank,  hisse devir işlemine ilişkin bilgileri Kamuyu Aydınlatma Platformu’na ( KAP ) gönderdi.

 

Finansbank A.Ş. tarafından KAP’ a gönderilen açıklamada; Finansbank’ın önceki sahibi National Bank of Greece S.A. (“NBG”) ile Qatar National Bank S.A.Q (“QNB”) arasında 21 Aralık 2015’te imzaladıkları hisse alım sözleşmesi uyarınca  NBG’nin ; Finansbank A.Ş.’deki %99,81 ‘lik hisselerinin QNB’ye satışına ait tüm izinlerin alınarak devrin tamamlandığını bildirdi.

NBG’nin payı kalmadı

Sözkonusu pay devriyle birlikte; dün (  15 Haziran ) itibariyle NBG’nin , Finansbank A.Ş.’deki 2.466.847.087,311 TL nominal bedelli ve ödenmiş sermayenin %82,23′ lük kısma denk gelen  payı,  NBG International Holdings B.V.’nin, Finansbank A.Ş.’deki  236.999.956,866 TL nominal bedelli ve ödenmiş sermayenin % 7,90’ınını oluşturan payı ile    NBG Finance (Dollar) PLC., Finansbank A.Ş.’deki 290.381.605,103 TL nominal bedelli ve ödenmiş sermayenin  % 9,68’ini oluşturan payı toplamda 2.750.000.000 Euro karşılığında QNB’ nin sahipliğine geçti.

Böylelikle NBG’nin Finansbank’ta hiçbir payı kalmadı.

 

Ortadoğu ve Afrika’nın önemli finansal kuruluşlarından

Orta Doğu ve Afrika’nın önemli finansal kuruluşlarından olan  QNB Group, Finansbank’ı almasıyla ilgili olarak ;   QNB Group’un uluslararası genişleme stratejisi içerisinde  önemli bir kilometre taşı olduğunu söyledi.

Türkiye’nin 5. en büyük özel bankası

Toplam varlıkları, mevduat ve kredileriyle birlikte; Türkiye’nin en büyük 5. özel bankası olan Finansbank’ın    620’den fazla şubesi, 12 binin üzerindeki personeli ve 5.3 milyonun üzerinde müşterisi bulunuyor. Bankanın 31 Mart 2016 itibarıyla, Uluslararası Finansal Raporlama Standartları’na ( UFRS )  göre hazırlanmış bilançosunda; aktifleri 32 milyar dolar, kredileri 21.8 milyar dolar, mevduatları 17.3 milyar dolar ve özkaynakları da 3.8 milyar dolar olarak görülüyor.

3 kıtada 30’dan fazla ülkede faaliyet gösteren ve 1.200’ün üstünde şubesi , 27.300 üstünde çalışanı ve 4.300 ATM’si olan bir banka olarak;QNB Group CEO’su Ali Ahmed Al-Kuwari, Finansbank’ı satın almaları konusunda; “Bu satın alma işlemi, QNB’nin 2017 yılı itibarıyla Orta Doğu ve Afrika’nın ikonu olması vizyonumuz doğrultusunda hayati önem arz ediyor. Stratejimizi, rekabet avantajı öngördüğümüz, yüksek büyüme kapasiteli pazarlara yoğunlaşmak oluşturuyor. Piyasa büyüklüğü, nüfusu, büyüme performansı, güçlü ekonomik ve bankacılık sektörü verileri, Avrupa, Asya ve Afrika arasındaki stratejik konumuyla Türkiye’yi, tam da böyle bir pazar olarak görüyoruz. Türkiye’nin ve Finansbank’ın gelecekteki büyümesinde rol oynamak, QNB bünyesinde Finansbank’ın uluslararası piyasalarla bağlantılarını güçlendirmek ve Finansbank’ın ölçeğini bir sonraki seviyeye taşıyacak olmak bizleri çok heyecanlandırıyor” açıklamasında bulundu.

Kalan 0,19’luk hisseye zorunlu çağrı gelecek

QNB’ın ; sözkonusu satınalmayla birlikte hâkim ortak konumuna gelmesiyle birlikte; Finansbank ( FINBN ) hisselerinin kalan yüzde 0,19’luk kısmını elinde tutan azınlık hissedarlara yönelik olarak paylarını almak üzere  zorunlu çağrıda bulunacağı bildirildi.

 

 

(İHA)

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top