GÜNDEM

Eylül ayında sanayi üretimi düştü!

TÜİK’in açıkladığı Eylül ayına ilişkin sanayi üretim rakamları piyasayı ters köşe yaptı. Piyasanın yıllık bazda yüzde 2,5-2,7 artış beklediği sanayi üretim endeksi yıllık bazda yüzde 4,1 düşüş olarak geldi.

Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK ) tarafından açıklanan Eylül ayı sanayi üretim rakamı piyasa beklentisinin tersine geldi. Piyasanın yıllık bazda yüzde 2,5-2,7 artış beklediği sanayi üretimi Eylül ayında yıllık bazda yüzde 4,1 ( takvim etkisinden arındırılmış olarak ise yıllık bazda yüzde 3,1 )

2008-2009 yılından bu yana 3. çeyrekte sanayi üretimi yıllık bazda düşüş göstermiş oldu. Sanayi üretim rakamlarının büyüme açısından önemine değinen uzmanlar,3 . çeyrek büyüme ( gayrisafi yurtiçi hasıla – GSYİH )  rakamının da zayıf geleceğini belirtiyorlar.

Garanti Yatırım’ın büyüme beklentisi yüzde 2,7

3 .çeyrekteki sanayi üretim rakamıyla ilgili kısa notunda, daralmanın temelde dayanıksız tüketim mallarının öncülüğünde ve iç talebe yönelik sektörlerde yaşandığını belirten Garanti Yatırım, 2016 yılı son çeyreğinden umutlu olduklarını  birtakım öncü göstergelerin toparlanmakta olduğundan sözediyor. Ancak, tüketici ve reel sektör güvenindeki zayıflığın devam etmesi nedeniyle toparlanmanın zayıf kalacağını da ifade ediyor. Garanti Yatırım 3 . çeyrek büyümenin yüzde -0,4 ( daralma ) geleceğini belirterek, kurum olarak  2016 yılı için yıllık bazda yüzde 2,7 büyüme beklentilerini koruduklarının altını çiziyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top