BANKALAR

Deutsche Bank’a Körfez’den talip çıktı

ABD tarafından verilen 14 milyar dolarlık ceza sonrasında hisselerinde büyük düşüş kaydedilen Deutsche Bank’a Körfez ülkeleri ve Çinli bir yatırımcı talip oldu.

Reuters’da yeralan ve Alman iş dünyasının aylık dergisi Manager Magazin’in bankacılık kaynaklarına atfen yazdığı bir habere göre; Katar kraliyet ailesinin başı çektiği  Deutsche Bank’ın en büyük hissedarları, Banka hisselerinden sermaye arttırımı yoluyla  yüzde 25’lik kısmı almaya talip.

Almanya’nın en büyük bankası olan Deutsche Bank, ABD tarafından finansal kriz öncesi toksik ipoteğe dayalı tahvil sattığı gerekçesiyle 14 milyar dolar ödemeye mahkum edilmişti.

Derginin yazdığına göre, Katar ve Abu Dabi ülke fonları ve Çin’den ismi verilmeyen bir yatırımcı, Deutsche Bank’ın olası bir sermaye arttırımına katılmaya hazırlar. Sözkonusu fonlar ve Çinli yatırımcı haricinde Şeyh Hamad bin Jassim al-Thani etrafındaki Katarlı yatırımcılar da Banka’daki yüzde 10’luk hisselerini yüzde 25’e çıkarmaya hazırlar.
Katar Yatırım Otoritesi ile Abu Dabi Yatırım Otoritesi, sözkonusu hisse alımıyla ilgili haber hakkında yorum yapmayı reddettiler. Deutsche Bank da aynı şekilde , yorum yapmayı reddetti. Ancak haberle birlikte Deutsche Bank hisseleri yüzde 4 yükselerek 5 haftanın en yükseğine çıktı. Hisseler ABD tarafından verilen cezayla birlikte düşmüştü.

Manager Magazin’de yazılana göre, Banka’nın ödeyeceği cezanın 14 milyar dolardan belirgin şekilde az olacağına dair inanç güçleniyor. Bu durumda, sermaye arttırımına gitmesine gerek kalmayacak. Sözkonusu cezaya ilişkin uzlaşmanın 8 Kasım Başkanlık Seçimi’nden önce yapılmasının beklendiğini yazan dergide, potansiyel yatırımcıların Deutsche Bank’ın bankacılık faaliyetlerine devam etmesini isteyecekleri fakat Genel Müdür John Cryan ve üst yönetimdekilerin kalmasını istemeyecekleri yorumu yapılmış.

 

 

Kaynak: investing.com

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top