DÜNYA

Çin’de yüzde 6,7 büyüdü

Bir süredir ekonomisindeki yavaşlama nedeniyle küresel anlamda büyüme kaygıları ve ekonomide yavaşlamaya yol açan Çin, istikrarlı bir şekilde 3. çeyrekte de yüzde 6,7 büyüdü.

çİnDünyanın ikinci büyük ekonomisi olarak bütün gözlerin büyüme verisine  çevrildiği Çin; 2016 yılı 3. çeyrekte beklendiği gibi yüzde 6,7 büyüdü. Böylelikle büyümenin istikrar kazanıyor olmasının işareti sayıldı. Çin, 2016 yılı ilk ve ikinci çeyreğinde de yüzde 6,7 büyümüştü.

İstikrar kelimesinin kullanılmasıyla Çin piyasalarına yatırımcı güveni de tekrar temin edilecek ve yuan da değer kazanacak. 2016 yılı tamamında büyüme rakamı ise 2015’in gerisinde kalabilir. 2015 yılı büyüme rakamı Çin’in 25 senelik büyüme rakamları arasında en kötüsüydü.

Büyüme gayrimenkul sektörü kaynaklı

Çin Milli İstatistik Bürosu , büyüme rakamıyla alâkalı olarak, genel performansın beklenenden iyi olduğunu söyledi.  Gelen verinin yıllık yüzde 6,5 -7 arası büyüme hedefiyle uyumlu olduğu belirtildi. Çin ekonomisinde bu yıl   lokomotif sektör inşaat ve gayrimenkul sektörü oldu. Ocak-Eylül arasında gayrimenkul yatırımları yüzde 5,8 büyürken; satışlar da nerdeyse yüzde 27 arttı. Hükümetin daha fazla gayrimenkul balonu olmasına yönelik çabalarına ( bazı şehirlerde konut mortgage depozitoları daha yüksek alınıyor, ikinci ev alımı yasaklanıyor )  rağmen rakamın böyle geldiği belirtildi.

 

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top