BANKALAR

Cari açık Mayıs’ta 2,8 milyar USD oldu

TCMB ‘nin açıklamış olduğu Mayıs 2016 ’Ödemeler Dengesi Verileri’ne göre; cari işlemler açığı, Mayıs ayında 2,8 milyar dolar oldu.

Yıllık cari açık 27,2 milyar dolar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın açıklamış olduğu verilere göre, Mayıs ayı cari işlemler açığı, 2015 yılı Mayıs ayına göre 1,4 milyar dolar azalarak 2,8 milyar dolar oldu. 12 aylık cari açık ise 27,2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Cari açığın azalmasında;   ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının 2015 yılı Mayıs’ına göre 1,7 milyar dolar azalarak 3,7 milyar dolara düşmesi ve birincil gelir dengesi açığının 292 milyon dolar azalarak 442 milyon dolara gerilemesi etkili oldu. Öte yandan, hizmetler dengesi 560 milyon dolar azalarak 1 milyar 378 milyon dolar fazla verdi.

Mayıs ayında 505 milyon dolarlık altın ihracatı yapıldı.  Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler  (net yükümlülük artışı ), bir önceki yılın aynı ayına göre 344 milyon dolar azalarak 587 milyon dolar tutarında gerçekleşti. Portföy yatırımları 947 milyon dolar tutarında net giriş (net yükümlülük artışı) kaydetti. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 838 milyon dolar net satım, devlet iç borçlanma senetleri piyasasında ise 230 milyon dolar net alım yaptığı görüldü.

 

(İHA)

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top