DÜNYA

Brezilya’dan finansal acil durum deklarasyonu!

BBC’nin internet sitesindeki habere göre; Brezilya Rio De Janeiro Eyaleti, Olimpiyatlar’a 50 günden az kala finansal acil durum ilan etti.

Rio De Janeiro, Olimpiyatların yapılmasına 50 günden daha az kalmasına rağmen, finansal acil durum deklarasyonunda bulundu. Geçici Eyalet Valisi Francisco Dornelles ekonomideki ciddi krizlerin; Rio’nun Olimpiyatlar için verdiği taahhütleri durdurma noktasına gelmesiyle tehdit ettiğini bildirdi.

Olimpiyatlar’ın finansmanının büyük çoğunlu Rio şehri hükümetinden gelmekteydi. Devlet ise ulaşım ve asayiş görevini üstlenmişti.

Kamu hizmetlerinde felaket sözkonusu

Brezilya geçici Devlet Başkanı Michel Temer ise belirgin bir finansal yardım sözü verdi. Eyalet valisi, Brezilya’nın tümünün karşı karşıya olduğu derin resesyondan dolayı petrol sektöründen gelen vergi geliri kaybını suçladı.

 

Alınacak önlem, federal acil durum fonlarının serbest bırakılmasını hızlandırabilecek. Rio eyalet çalışanları ve emekliler aylıklarını gecikmeli olarak alabiliyor ki bundan hastane ve karakol çalışanları da etkilenmiş durumda.

Eyalet valisinin yayınladığı bildiride, kamu alanında bir felaketle karşı karşıya oldukları ve bunun sağlık, güvenlik ve eğitim gibi kamu hizmetlerinde bütünüyle çöküşe yol açabileceği belirtildi.

Olimpiyatlar için istisnai önlemler alınacak

Vali ayrıca  tüm kamu hizmetlerini etkileyebilecek olan Olimpiyatlar konusunda istisnai önlemlerin alınması konusunda yetki verdi ancak önlemlerin detayları açıklanmadı.

Rio Eyaleti bu yıl 5,5 milyar dolarlık bütçe açığı öngörüyor. Ayrıca tüm dünyanın bildiği gibi Zika virüsünün yolaçtığı endişe nedeniyle turizm gelirleri de düşüyor. Rio, Olimpiyatlar nedeniyle şehre 500 bin turistin gelmesini bekliyor.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top