DÜNYA

Brexit olursa ne olur?

Ekonomi çevrelerinin çok yakından takip ettiği  İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ( AB ) ayrılıp ayrılmama  ( Brexit ) kararı vereceği referandum 23 Haziran’da yapılacak.

Bugüne kadar İngiltere’nin AB’den ayrılması ( Brexit )  üzerine pekçok haber yapıldı. Brexit olursa ne olur, piyasalarda sarsıntı ne kadar olur v.s. gibi sorulara cevaplar verilmeye çalışıldı. Son olarak IMF’in Brexit’in küresel risk teşkil ettiğini söylemesi ve FED’in de faiz kararını referandum sonrasına bırakarak,  Brexit’in  küresel ekonomi ve ABD ekonomisi için risk teşkil ettiğini söylemesiyle birlikte; ekonomi çevreleri konuyu tedirginlikle izlemeye başladı.

Dünyaca ünlü ekonomik  araştırma şirketi Capital Economics de bu konuyla ilgili olarak yatırımcılarını bilgilendirme adına Brexit, eğer olursa ne olur sorusuna cevap aramışlar ve detaylı analiz yapmışlar. Sizinle bu haberimizde; sözkonusu analizden bilgi paylaşımı yapacağız.

Piyasalarda dalgalanma beklenenden az ve kısa süreli olacak

Öncelikle;  Capital Economics‘in konuyla ilgili kısa notuna değinelim. Brexit için oy vermenin o kadar da dramatik sonuçlar yaratmayacağı üzerinde durulan notta; İngiltere’nin AB’den ayrılması ( Brexit)  kararı ile birlikte ilk etapta sterline satış geleceği ancak çok çeşitli faktörlerin sterlinin düşüşünü sınırlayabileceği söylenmiş.

Sözkonusu ayrılma kararının piyasalarda güvenli liman arayışlarına yönelimi arttırarak Japon yeni ve altın fiyatlarını yukarı çektiği, bir nebze de olsa piyasaların bu karara kendilerini hazırlıyor olduklarından bahsedilmiş. Ancak güvenli limana yönelimin sürekli devam etmeyebileceğine ilişkin olarak 3 neden gösterilmiş.

  • Bunlardan ilki;  piyasadaki tedirginliğin bir nebzeye kadar, 23 Haziran’ın yaklaşmasına rağmen halen sonucun ne çıkabileceğine ilişkin kimsenin bilgisinin olmamasından kaynaklanıyor olması diye verilmiş. Anketlerde son çıkan sonuçlar AB’den ayrılma kararının daha ağır bastığı yönünde olsa da bahisçiler halen birlikte kalma yönünde şans veriyorlarmış. Kurum, sözkonusu  belirsizlik 24 Haziran’da bir şekilde sona erecek, diyor.
  • İkinci olarak referandumdan Brexit kararı çıkarsa bile bu karar sadece tavsiye niteliğinde olacağından İngiltere AB üyesi olarak kalmaya birkaç yıl daha devam edecek. İngiliz politikacılar, seçmenlerin kararını görmezden gelmeyecekler ancak çoğu AB’de kalmayı uygun bulacak ya da süreci AB üyeliğinin tüm koşullarına haiz olarak ancak farklı bir isimle uzatmak yönünde bir ilişki arayışına girecekler. Hatta, Brexit’in önde gelen liderleri bile sürecin 2020’den önce gerçekleşmeyeceği üzerine beyanatları bulunuyor. Dolayısı ile, müzakerelerin açıklığa kavuşması ve geniş yankıları olacak belirsizliklerin giderilmesi adı ve İngiltere’nin AB üyeleri ve dünyanın geri kalanı ile ticaret düzenlemelerinin yapılması için önlerinde  epey zaman olacak. Üstelik, sözkonusu belirsizlik süreci içinde küresel piyasaların odak noktası hızla başka yerlere kayabilir.
  • Küresel politika yapıcıların hitabı da değişebilir. Şu an için AB’de kalma yanlısı olanlar Brexit durumunda yaşanacak riskleri konuşmayı teşvik ederek seçmenleri etkilemeye çalışıyorlar. Oyların yönü belli olunca, politika yapıcılar da buna karşılık  işdünyasına ve yatırımcılara yeniden güven vermeye çalışacaklar. İlave olarak, İngiltere’nin AB’den ayrılma yönünde karar alması ya da referandum sonucundan çok az bir farkla AB’de kalma yönünde karar çıkması  AB üyesi diğer ülkelerde de birlikte kalıp kalmamanın sorgulanmasına yolaçacak, bir nevi onları bu yönde cesaretlendirecektir. Onların hükümetleri bu konudaki tepkileri bastıramayabilir. Muhtemelen İngiltere, AB’nin dağılması yolunda ya da Euro’dan çıkış yolunda ilk adım olacak. Yinede , yukarıda belirtilen temel noktalar halen geçerli. Mesela, diğer ülkeler ve seçmenler de AB’de ayrılma konusunu düşünseler bile İngiltere’nin hangi şartlarda, anlaşmalarla bunu yaptığını ve sonucun İngiliz ekonomisine etkilerinin ne olacağını bekleyip görmek isteyeceklerdir. Bu da zaman alacaktır.

Sterlin güvenli liman bile olabilir

    Capital Economics raporunda, Brexit oylanması durumunda piyasalardaki ilk tepkinin, düşünülenden daha küçük boyutlu ve kısa süreli olacağı hatta; sterlin bile pek çoğunun tahmini kadar tepki vermeyeceği belirtilmiş. Pound’un zayıflamasına daha çok İngiliz ekonomisine etkisine dair endişeler ve yükselen politik belirsizliğin yolaçtığı;  ; faiz oranlarının daha da düşeceğine dair beklentiler için alanın küçüldüğü ifade edilmiş.. Bilakis, sterlinin düşmesi FED’in faiz arttırımlarını daha da ertelemesi ve ECB ya da Bank of Japan ( BOJ ) ‘dan gelecek ek parasal genişleme haberleriyle sınırlı olacak diye söyleyen rapor; zamanla sterlinin, Euro bölgesi krizinin başlamasıyla birlikte  güvenli liman haline gelebileceğini kaydetmiş. Ayrıca kısa dönemde piyasaların  zaten pound’da sert bir düşüşe karşı pozisyon aldığı söylenmiş.

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top