DÜNYA

Brexit işe alımı dondurdu

BBC’nin internet sitesinde yeralan ve lider iş gruplarına dayandırdığı habere göre pekçok şirket; İngiltere’nin AB’den ayrılma kararı ( Brexit ) sonrasında işe alımları dondurdu.

BBC/ İş dünyası Brexit’ten sonra personel alımları ile ilgili planlarını gözden geçiriyor. The Institute of Directors’ın araştırmasına göre, işdünyası Brexit nedeniyle işe alımları dondurma kararı alıyor.

İş dünyası çok kaygılı

Yöneticiler Enstitüsü ( The Institute of Directors = IoD ) bin tane sektör yöneticisi ile yaptığı araştırmaya göre; planlanmış işe alımlar bir çeyreklik zaman için dondurulmuş durumda.
Sonuçlara göre üçte bir oranında işveren önceden planladıkları işe alımlar için sayıyı yüzde 5 azaltmış durumda, üçte ikiye yakını ise Brexit’in işleri açısından olumsuz olduğunu söylüyor.
IoD Genel Direktörü Simon Walker, BBC’de yayınlanan Today programında, işdünyasının liderlerinin çok kaygılı olduğunu ve yarıya yakın kısmının AB üyesi diğer ülkelerin İngiltere’yi cezalandıracağını düşündüğünü söyledi. Walker ayrıca, Brexit için oy verenlerin yapısal ve mali kaosa oy verdiklerini düşünmediğini , yarıya yakın üyenin işlerine olduğu gibi devam edeceklerini düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Bankacılık pasaportu önemli

Pazar günü BBC,  HSBC’nin , eğer İngiltere ortak pazardan ayrılırsa; Londra’daki faaliyetlerini Paris’e taşıma planları olduğunu öğrenmişti. Aynı şekilde, Morgan Stanley’nin de 2 bin kişiyi Londra’dan Dub
lin yada Frankfurt’a taşıma ihtimali olduğuna dair birtakım kaynaklardan bilgi aldı.

Eğer, şu anda yürürlükte olan ve bankalara ülke bazında ayrı bir yetkilendirme yapmadan Avrupa’da iş yapma imkânı veren bankacılık pasaportu anlaşması iptal edilirse, diğer bankaların da Londra’yı terk edeceği olasılık dahilinde olarak nitelendiriliyor.
Sözkonusu pasaport, AB üyesi ülkelerdeki tüm finansal şirketler için geçerli olduğu kadar AB dışında ABD ve Avrupa Ekonomik Bölgesi ve İsviçre’de de geçerli.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top