BORSA

Arçelik’ten Pakistan hamlesi

Arçelik, gelişmekte olan pazarlarda büyüme stratejisi gereğince Pakistanlı Dawlance markasını Arçelik bünyesine kattığını KAP’a bildirdi.

Arçelik tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na ( KAP ) yapılan açıklamada; Pakistan’da Dawlance markası ile faaliyette bulunan üretim ve satış şirketlerinin yapılan anlaşmayla Arçelik bünyesine katıldığı bildirildi.

258 milyon USD’lik satınalma

Arçelik’in gelişmekte olan pazarlarda büyüme stratejisine uygun olarak edindiği bu satınalma ile birlikte Dawlance markası adı altında faaliyette bulunan Dawlance Private Limited ve United Refrigeration Industries Limited şirketlerinin yüzde 100’ü ile Dawlance Electronics Private Limited şirketinin yüzde 100’üne sahip ve British Virgin Islands’da mukim olan Pan Asia Private Equity Ltd.’nin yüzde 100’ünün Arçelik’in Hollanda’da mukim olan yüzde 100 bağlı ortaklığı Ardutch B.V. tarafından 258 milyon USD peşin ödemeyle alındığı belirtildi.

Arçelik’in sözkonusu satınalma fiyatı; Kapanış Tarihi’nde ( hisse devri tarihi ), kapanıştan önceki son aya ait bağımsız denetimden geçmiş bilançolarına göre şirketlerin net borçluluk seviyelerindeki toplamda 30 milyon USD’lik sapmaya göre fiyat düzeltmesine tabi olacak.

Arçelik KAP açıklamasında; sözleşmelerde belirtilen ve Rekabet otoriteleri dahil resmi kurumlardan onay alınması, faaliyet gösterilen arsa ve binaların satın alınacak şirketlere devredilmesi, hisse alım satım sözleşmesine taraf olmayan azınlık ortakların paylarının satın alınması gibi belirli kapanış şartlarının yerine getirildikten sonra hisse devrinin 31 Aralık 2016’ya kadar gerçekleşmesinin öngörüldüğünü ifade etmiş.

Pakistan’ın lider buzdolabı ve mikrodalga üreticisi

Pakistan beyaz eşya pazarının en önemli oyuncusu olan Dawlance, buzdolabı ve mikrodalgada lider konumda bulunuyor. Pakistan’daki 3 üretim tesisinde buzdolabı, çamaşır makinesi, mikrodalga ve fırın üreten firmanın 2015 yılı konsolide net cirosu 220,6 milyon USD ve düzeltilmiş faiz, amortisman, vergi öncesi kârı ( FAVÖK ) ise 45 milyon USD civarında.

Arçelik, sözkonusu satınalmayla ilgili işlemlerin SPK  II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği’nin 6’ncı maddesi kapsamında, içsel bilginin açıklanmasının alım sözleşmeleri imzalanıncaya kadar ertelendiğini ve bahse konu erteleme kararının sürecin olumsuz yönde etkilenmemesi, Arçelik’in yasal haklarının, rekabet ve pazarlık güçlerinin korunması amaçlarıyla alındığını KAP açıklamasına ilave etmiş.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top