GÜNDEM

Aracı kurumların karı azaldı

Aracı kurumların 2016 yılı ilk altı aylık finansal tablolarına ve faaliyetlerine bakıldığında; gelirler kalemindeki artışa rağmen net karları yüzde 25 azalmış ve 157 milyon TL olmuş.

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği ( TSPB ) ; sektörün 2016 yılı ilk 6 aylık durumuna ilişkin olarak Gösterge adını verdiği çalışmasını yayınladı. Göstergeyle, sermaye piyasalarındaki aracı kurumların ilk 6 aylık gerek finansal tablo gerekse çalışan profili v.b. açısından incelenmesi ve sonucunda bir anlamda aracı kurumların karnesi ortaya çıkarılmış oluyor. Gösterge’nin önsözünde ise; 70 adet aracı kurumun incelendiği notu düşülmüş.

Net kardaki düşüş giderlerin artışından kaynaklandı

2016 yılı ilk yarısında aracı kurumların faaliyet gelirleri geçen yıl aynı döneme göre yüzde 9 artarak 1,1 milyar TL’ye yükselmiş. Bu artışın üçte ikisi aracılık gelirlerinden kaynaklanmış.  Öyle ki; ilk yarıda aracılık gelirleri yüzde 13 artarak 759 milyon TL’ye ulaşmış. Buna mukabil ortalama komisyon oranı da 2015 yılı ilk altı ayındaki yüzde 0,029’dan yüzde 0,032’ye yükselmiş. Gösterge’de buna sebep olarak da Garanti Yatırım ile Garanti Bankası arasındaki emir iletim sözleşmesindeki değişiklik gösterilmiş.

Aracı kurumlar türev işlemlerden elde ettikleri aracılık gelirini de 2016 ilk altı ayında yüzde 41 arttırmış ve 108 milyon TL ‘ye ulaşmışlar. Kaldıraçlı işlemlerden elde ettikleri gelirler ise sadece yüzde 9 artmış. Kaldıraçlı işlemlerden en fazla gelir elde eden kurumlar ise İntegral ile GCM olmuş. TSPB, araştırmasında kurumsal finansman faaliyetlerinden elde edilen gelirin üçte birinin İş Yatırım’a ait olduğunu belirtirken; bu faaliyetlerden elde edilen gelirde geçen seneye göre yüzde 20’lik düşüş olduğunu açıklamış. Aracı kurumların 2016 yılı ilk yarısında satış ve pazarlama giderleri yüzde 50 artmış ve sonuç olarak da her ne kadar faaliyet gelirlerinde artış sağlansa da net kâr kalemine bakıldığında aracı kurumların kârı geçen seneye göre yüzde 25 azalarak 157 milyon TL olmuş.

Derinlemesine analiz

TSPB’nin yayınladığı Gösterge’nin aracı kurumları öncelikle sermaye piyasalarındaki faaliyetleri açısından inceledikleri görülüyor. Bu faaliyetler;Pay ( Hisse ) Senetleri, Sabit Getirili Menkul Kıymetler ( SGMK ),Vadeli İşlemler,Opsiyonlar,Varantlar,Kaldıraçlı İşlemler,Açığa Satış, Kredili ve Ödünç İşlemler,Kurumsal Finansman ve Portföy Yönetimi  olarak sıralanmış.TSPB son olarak aracı kurumları  Finansal Tablo, Erişim Ağı ve Çalışan Profili açısından da incelemiş.

Aracı Kurumların 2016 yılı ilk 6 ayındaki hisse senetlerindeki işlem hacmi, 2015 yılına göre değişmeyerek 1,1 trilyon TL seviyesinde kalmış. En yüksek işlem hacmi yapan kurumlar ise; Garanti, Yapı Kredi, İş ve Gedik Yatırım olmuş. 2016 yılı ilk yarısında pay senetleri piyasasındaki işlem hacminin yüzde 76’sını yapan  yerli yatırımcının 2016 Haziran MKK kayıtlarına göre, hisselerin yüzde 37’sine sahip olduğu belirtilmiş. Yabancı yatırımcı yılın ilk çeyreğinde satış tarafında yoğun olarak yeralırken; ikinci çeyrekte alış tarafında yeralmış.

SGMK işlem hacmi yılın ilk yarısında yüzde 52 artarak 95 milyar TL olmuş. Bu piyasada işlem hacmi liderleri ise Yapı Kredi ile Ak Yatırım olarak verilmiş. Repo- ters repo pazarında ise Halk, Vakıf, Yapı Kredi ve Ak Yatırım; işlem hacmi liderleri olmuşlar. Vadeli işlem tarafında ise; işlem hacmi bir önceki yıla kıyasla yüzde 9 artarak 605 milyar TL olmuş. En yüksek işlem hacmi endeks ve döviz vadeli işlemlerinde olup, toplam piyasanın yüzde 97’sini oluşturmuşlar.

Aracı kurumlardan TEB Yatırım toplam vadeli işlemlerin yüzde 15’ini gerçekleştirerek liderliğe oturmuş. En yakın takipçisi ise yüzde 10’luk işlem hacmi payıyla İş Yatırım ve yüzde 9’luk payıyla da Garanti Yatırım olarak görülüyor. Opsiyon piyasasında ilk 6 ayda 8,9 milyar TL’lik işlem gerçekleştirilmiş olup; döviz dayanaklı opsiyonların payı yüzde 75 olarak tespit edilmiş. Opsiyon işlem hacminde yüzde 21’lik payı ile liderliği İş Yatırım almış. Onu da yüzde 14 ve yüzde 12’lik paylarıyla Ak ve Osmanlı Yatırım takip etmiş. Varantlarda geçen seneye göre işlem hacmi yüzde 14 düşerek 6,5 milyar TL olmuş. Burada da işlem hacmi liderliğini yüzde 31’erlik paylarıyla Deutsche Securities ile İş Yatırım almış.

Foreks işlemleri olarak bilinen kaldıraçlı işlemler piyasası geçen yıla oranla yüzde 31 büyüyerek 9,9 trilyon TL’lik işlem hacmi sağlanmış. Kaldıraçlı işlemler pazarında işlem hacimleri birbirine yakın olmakla beraber liderliği yüzde 12’lik payı ile Sanko Yatırım alırken; onu yüzde 10’luk payıyla Işık Menkul Değerler izlemiş.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top