DÜNYA

Almanya Türkiye’deki yatırımlarını dondurabilir

Haber Sol internet sitesinde yeralan ve Almanya’nın Die Welt gazetesi kaynaklı bir habere göre; Almanlar Türkiye’deki yatırımlarını dondurma yolundalar.

Almanya’nın DieWelt gazetesinde çıkan habere göre; Türkiye’den en çok ithalat yapan ülkeler listesinde ilk sırada olan Almanya; Türkiye’deki yatırımlarını dondurma yolunda ilerliyor. Alman Sanayii Federasyonu ( BDI )  Başkanı Ulrich Grillo;  Türkiye’de yakın dönemde meydana gelen gelişmeleri kaygıyla izlediklerini söyledi.

Son olarak Almanya’nın 1915 olaylarını “soykırım” diye nitelendirmesi üzerine gerilen ortam nedeniyle Alman firmalarının Türkiye’deki projelerini askıya aldığını yazan Die Welt;  Türk-Alman ekonomik ortaklığının ciddi bir testten geçtiği ifadesini kullandı.

Die Welt’e göre yaşanan sıkıntıların sebepleri ise  Cumhurbaşkanı  Erdoğan’ın kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle bir Alman komedyene dava açılmasını istemesi, ‘ Erdoğan’ın Kürt Politikası ve Ermeni soykırımı tasarısı olarak görülüyor.

Haberde ayrıca; Almanya Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (DIHK) Dış Ticaret Direktörü Volker Treier,  güvenlik durumunun işdünyası temsilcilerinin faaliyetlerini aksattığını ve projelerin uygulanmasını geciktirdiğini belirterek, yaşananlardan orta ölçekli firmaların etkilendiğini ancak büyük şirketlerin yatırım planlarını koruduğunu ifade etti.

Son olarak ; Alman Sanayi Federasyonu (BDI) Başkanı Ulrich Grillo  Türkiye’deki yakın dönemde meydana gelen gelişmeleri kaygıyla izlediklerini söyleyerek; güvenilir bir çerçevenin ekonomi için hayati önem taşıdığını ve yatırım kararlarının da buna bağlı olduğunu kaydetti.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top