BORSA

Aksa Enerji’den rüzgar santrali satışı

Aksa Enerji, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na ( KAP ), sahibi olduğu toplam yedi adet rüzgar santralinden altısını Güriş Şirket Topluluğu’na 259 milyon dolar bedelle sattığını bildirdi.

Aksa Enerji, 10 Kasım 2016’da KAP’da açıklamış olduğu karar doğrultusunda; birtakım santrallerine gelen tekliflerini değerlendirerek;rüzgar santrallerini  259 milyon dolara Güriş Şirketler Grubu’na satmaya karar verdiğini açıkladı. Sözkonusu satış, Hatay Sebenoba, Manisa Karakurt, Balıkesir Şamlı, Ayvacık, Kapıdağ ve Belen/Atik Rüzgar santrallerini içeriyor.  Böylelikle Aksa Enerji’nin elinde sadece Kıyıköy Rüzgar Santrali kalıyor. Satış konusunda nihai işlemler EPDK, Rekabet Kurumu ve Ekonomi Bakanlığı onayından sonra yapılacakmış.

KAP açıklamasında ayrıca, Şirketin, 259 milyon dolarlık nakdi ana ortaklığın ( Kazancı Holding ) kısa vadeli yükümlülüklerinin azaltılmasında kullanacağı belirtildi.

Asil Çelik ve Parsan’ın sahibi

Güriş Şirketler Grubu; 1958 yılından itibaren ticari faaliyetleri olan ve ana faaliyet alanları inşaat, sanayi, turizm, madencilik ve enerji olan; İTÜ ‘den mezun Elektrik Yüksek Mühendisi İdris Yamantürk tarafından kurulmuş bir holding. Sanayi Alanında ise Borsa İstanbul’un yakından tanıdığı iki şirketi bulunuyor . Bunlardan birisi Asil Çelik, diğeri ise Parsan Makina  Parçaları San.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top