BORSA

Aksa Enerji yeni şirket kuruyor

Aksa Enerji tarafından KAP’a yapılan açıklamada, Şirket’in Madagaskar Cumhuriyeti’nde HFA santrali yapma amaçlı Aksaf Power Ltd isimli şirket kurduğu bildirildi.

Aksa Enerji’den ( AKSEN ) Kamuyu Aydınlatma Platformu’na ( KAP ) yapılan açıklamaya göre; Şirket; Madagaskar Cumhuriye’tinde 120 MW kurulu güce sahip bir HFO santrali kurma amacıyla ismi Aksaf Power Ltd olan bir şirket kuruyor.

Aksaf Power’in yüzde 58,35’i Aksa Enerji’nin

Aksa Enerji, sözkonusu yeni kurulan  şirketin yüzde 58,35’inin Aksa Enerji’ye yüzde 41,65’inin ise yerel ortağa ait olacağını ve üretilecek elektriğin satışının 20 yıl süre ile garanti altında olduğunu belirtti. Aksaf Power Ltd Mauritius’da yerleşik olup; Madagaskar Cumhuriyeti’nin elektrik ve su işlerini üstlenen devlet şirket olan Jiro Sy Rano Malagasy ( Jirama ) ile yaptığı anlaşma nedeniyle avans ve teminatların alınmasından sonra projeye başlayacak.

Döviz borçluluğunu hedge etmesini sağlayacak

Bahse konu elektrik satış anlaşmasında tarife ABD doları cinsinden olacak ve santralin yıllık 700 bin MWsa garantili satış yapacağı öngörülmüş. Jirama , proje için saha, yakıt temini ve tüm lisans ile izinleri sağlayacak. Sözkonusu şirketin santral inşaatı bu yılın son çeyreğinde başlayacak ve 2017 yılında peyderpey elektrik üretimi ve satışı gerçekleşecek. Santral inşaatında Aksa Enerji’nin mevcut ekipmanlarının kullanılacak olması ve ayni sermaye olarak belirtilmesiyle yatırım tutarı minimum seviyede olacak ve inşaat süreci de kısalacak. ABD Doları cinsinden ve yüksek kapasite ile çalışacak olan Madagaskar Santrali sayesinde Aksa Enerji, döviz borçluluğunu da doğal bir şekilde hedge etmiş olacak. Ayrıca kârlılığı artarak satış hacmi yükselecek.

Afrika’da yatırımlar devam edecek

Aksa Enerji, KAP açıklamasıyla Afrika kıtasındaki Gana Cumhuriyeti’nde yeralan ilk projesinden sonra ikinci proje olan sözkonusu santral projesinden sonra diğer Afrika ülkelerinde de potansiyel projeler olabileceğini belirtti.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Hafta

Haberra.com Haber portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bütünüyle uygun olarak yayınlanmaktadır.

Doğru ve özgün haber ilkesine dayalı olarak yayın yapılmaktadır. Yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Yasal Uyarı

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

Bize Ulaşın

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2015 Haberra. Ekonomi Haberleri

To Top